Kwas azelainowy w pielęgnacji skóry naczyniowej.

Piątek 18 września 2020 • by Joanna M.

Pękające naczynka krwionośne (pajączki) to tzw. teleangiektazje. Występują u sporej liczby populacji, zwłaszcza w przypadku skóry, która jest płytko unaczyniona. Ten dość powszechny problem skórny wywołują różne czynniki. Pielęgnacja takiej cery sprawia trudność, szczególnie u osób starszych, gdy skóra staje się zwiotczała i coraz bardziej cienka. Poniżej postaram się przedstawić kilka sposobów, które pomogą wam przezwyciężyć ten problem.

 

Na początku w skrócie opowiem skąd biorą się, te potocznie nazywane - pajączki. Dosłownie są to uszkodzone naczynia włosowate, które są umiejscowione między skórą a naskórkiem (z racji płytkiego umiejscowienia są tak dobrze widoczne:) ). Ich zadaniem jest dostarczanie skórze tlenu i substancji odżywczych. Niestety czasami dochodzi do zaburzeń w ich funkcjonowaniu. Stają się słabe i kruche i ulegają trwałemu rozszerzeniu bądź pęknięciu. Z reguły skóra z naczynkami jest cieńsza, osłabiona oraz ma mniejszy płaszcz lipidowy. Wymaga zatem odpowiedniej pielęgnacji oraz nawilżenia ponieważ  następstwem może być powstanie trądziku różowatego.

Wskazania do zabiegu:

-cera naczyniowa, wrażliwa,

-trądzik pospolity,

-trądzik różowaty,

-łuszczyca,

-zapalenie mieszków włosowych,

-plamy barwnikowe,

Znakomite działanie na naczynia włosowate ma kwas azelainowy, który – co istotne – jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. To właśnie w trakcie ciąży często dochodzi do pęknięć mikronaczynek i pojawiania się różnych przebarwień. Kwas azelainowy bezpiecznie sobie z nimi poradzi. Łagodnie obkurcza rozszerzone naczynka krwionośne. Kwas azelainowym polecany jest również dla osób ze skórą problematyczną z trądzikiem, skórą atopową skłonną do rumienia i zapalenia mieszków włosowych. Hamuje rozwój wolnych rodników, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie- zarówno na bakterie tlenowe i beztlenowe. Wpływa na proces keratynizacji mieszków włosowych, blokuje proces rozkładu lipidów i łoju, które są odpowiedzialne za zmiany trądzikowe. Blokuje nadaktywne melanocyty i hamuje procesy odpowiedzialne za powstawanie przebarwień. W kosmetologii występuje w dwóch stężeniach:

-20% kwas azelainowy pH=2,7 dla osób rozpoczynających terapię

-30% kwas azelainowy pH=2,4 przeznaczony dla osób, które są w trakcie terapii tym kwasem.

Efekty po zabiegu kwasem azelainowym:

-skuteczna walka z cerą naczynkową-zmniejszenie oraz stopniowe zanikanie widocznych naczynek,

-likwidacja zaskórników,

-działanie przeciwbakteryjne,

-łagodzenie stanów zapalnych,

-właściwości wybielające,

 

Należy pamiętać, że bardzo dobre efekty będą widoczne po serii zabiegów z kwasem azelainowym. Proces likwidacji pękniętych naczynek chwilę potrwa, ale czego nie robi się dla urody i poprawienia nie tylko wyglądu ale też samopoczucia? :)

 

 joanna-malacina

Joanna Malacina - kosmetolog