
Pękające naczynka krwionośne (pajączki) to tzw. teleangiektazje. Występują u sporej liczby populacji, zwłaszcza w przypadku skóry, która jest płytko unaczyniona. Ten dość powszechny problem skórny wywołują różne czynniki. Pielęgnacja takiej cery sprawia trudność, szczególnie u osób starszych, gdy skóra staje się zwiotczała i coraz bardziej cienka. Poniżej postaram się przedstawić kilka sposobów, które pomogą wam przezwyciężyć ten problem.
Na początku w skrócie opowiem skąd biorą się, te potocznie nazywane - pajączki. Dosłownie są to uszkodzone naczynia włosowate, które są umiejscowione między skórą a naskórkiem (z racji płytkiego umiejscowienia są tak dobrze widoczne:) ). Ich zadaniem jest dostarczanie skórze tlenu i substancji odżywczych. Niestety czasami dochodzi do zaburzeń w ich funkcjonowaniu. Stają się słabe i kruche i ulegają trwałemu rozszerzeniu bądź pęknięciu. Z reguły skóra z naczynkami jest cieńsza, osłabiona oraz ma mniejszy płaszcz lipidowy. Wymaga zatem odpowiedniej pielęgnacji oraz nawilżenia ponieważ następstwem może być powstanie trądziku różowatego.
Wskazania do zabiegu:
- cera naczyniowa, wrażliwa,
- trądzik pospolity,
- trądzik różowaty,
- łuszczyca,
- zapalenie mieszków włosowych,
- plamy barwnikowe,
Znakomite działanie na naczynia włosowate ma kwas azelainowy, który – co istotne – jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. To właśnie w trakcie ciąży często dochodzi do pęknięć mikronaczynek i pojawiania się różnych przebarwień. Kwas azelainowy bezpiecznie sobie z nimi poradzi. Łagodnie obkurcza rozszerzone naczynka krwionośne. Kwas azelainowym polecany jest również dla osób ze skórą problematyczną z trądzikiem, skórą atopową skłonną do rumienia i zapalenia mieszków włosowych. Hamuje rozwój wolnych rodników, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie- zarówno na bakterie tlenowe i beztlenowe. Wpływa na proces keratynizacji mieszków włosowych, blokuje proces rozkładu lipidów i łoju, które są odpowiedzialne za zmiany trądzikowe. Blokuje nadaktywne melanocyty i hamuje procesy odpowiedzialne za powstawanie przebarwień. W kosmetologii występuje w dwóch stężeniach:
- 20% kwas azelainowy pH=2,7 dla osób rozpoczynających terapię
- 30% kwas azelainowy pH=2,4 przeznaczony dla osób, które są w trakcie terapii tym kwasem.
Efekty po zabiegu kwasem azelainowym:
- skuteczna walka z cerą naczynkową-zmniejszenie oraz stopniowe zanikanie widocznych naczynek,
- likwidacja zaskórników,
- działanie przeciwbakteryjne,
- łagodzenie stanów zapalnych,
- właściwości wybielające,
Należy pamiętać, że bardzo dobre efekty będą widoczne po serii zabiegów z kwasem azelainowym. Proces likwidacji pękniętych naczynek chwilę potrwa, ale czego nie robi się dla urody i poprawienia nie tylko wyglądu ale też samopoczucia? :)
Joanna
Kosmetolog Nowy Targ