Jak zadbać o skórę po kwasach

Sobota 17 kwietnia 2021 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Okres jesienno- zimowy to najlepszy czas na zabiegi złuszczające z użyciem peelingów kwasowych. Bardzo duża ilość klientek/ów decyduje się na terapię kwasami, których szerokie spektrum działania, daje Nam – Kosmetologom, możliwość wielokierunkowej pracy. Łączenie różnych substancji chemicznych i ich stężeń, nie tylko w szeroko pojętych cerach trądzikowych, ale również podczas redukcji niechcianych przebarwień, blizn czy zmarszczek daje najlepsze efekty zabiegowe, jednak kluczem do pełni zadowolenia jest odpowiednia pielęgnacja domowa skóry.

Wszystkie zabiegi kwasowe, w stopniu większym lub mniejszym (w zależności od użytej substancji, jej stężenia i pH ) bezpośrednio po zabiegu osłabiają ochronną, hydro-lipidową barierę skóry, dlatego też jest ona szczególnie narażona na podrażnienia czy infekcje, oraz uaktywnienie się wirusa opryszczki u osób będących jego nosicielami. Tak „bezbronna’’ skóra wymaga szczególnej troski i pielęgnacji by odpowiednio się zregenerować.

 

Jak zadbać o skórę po zabiegach kwasowych

Co robić, co stosować a czego unikać ?

Zacznijmy od spraw niezwiązanych z pielęgnacją. Jak wiadomo wszelkie bakterie i drobnoustroje bytują w rzeczach z którymi mamy codzienny kontakt. W związku z tym po zabiegach kwasowych warto wymienić na świeże pościele, piżamę, czy inne przedmioty typu poduszki, koce, które dotykamy twarzą.

Koleją ważną informacją jest ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi, do momentu zregenerowania skóry unikamy przytulania psów czy kotów, a po każdej zabawie z nimi dokładnie myjemy ręce, by nie zainfekować skóry.

Jeśli na co dzień jesteś aktywną fizycznie osobą, musisz wiedzieć, że spływający pot będzie drażnił skórę, czemu może towarzyszyć lekkie szczypanie lub swędzenie, dlatego do ok. 7 dni po zabiegu zalecam wykonywanie lekkich treningów. Warto także zwrócić uwagę na to czym przecieramy twarz, dobrym wyborem będą jednorazowe chusteczki lub papier ręcznikowy, które delikatnie będziemy przykładać do skóry bez mocnego pocierania.

Korzystanie z basenów i saun także nie jest wskazane do momentu zregenerowania skóry po zabiegu. Chlor i inne środki chemiczne mogą mocno podrażnić, nie wspominając o wysokim ryzyku zainfekowania skóry. Sauna nie jest zaleca, ponieważ przyczynia się do zwiększenia utraty wody z organizmu.

Jeżeli złuszczenie jest duże, w miarę możliwości rezygnujemy z makijażu. Kosmetyki tylko uwydatnią suchą, łuszczącą się skórę oraz wzmogą uczucie napięcia. Zdarza się też, że użyty peeling chemiczny może powodować utlenianie się podkładu, co również nie będzie wyglądało estetycznie. Jeśli jednak zdecydujesz się na „przypudrowanie” twarzy, pamiętaj by użyte do makijażu akcesoria typu pędzel czy gąbeczka były idealnie czyste- rozmnażające się na nich bakterie również mogą pogorszyć stan skóry.

 

Pielęgnacja

Przejdźmy do pielęgnacji- najważniejszym krokiem jest odpowiednie NAWILŻANIE. Idealne będą delikatne kremy o lekkiej konsystencji, które nie podrażnią i nie zapchają skóry. Po ok. 7 dniach po zabiegu można nałożyć maskę nawilżającą lub grubszą warstwę kremu zamiast maski. Jeśli nie wiesz czego używać, zapytaj swojego kosmetologa, który na pewno poleci coś idealnego dla twojego typu cery.

Kolejnym nie mniej ważnym krokiem jest stosowanie kremów z filtrem SPF co najmniej 30. Przy kupnie takiego preparatu należy zwrócić uwagę czy chroni przed promieniami UVA i UVB. Bardzo ważne jest również poprawne stosowanie takiego produktu. Należy nałożyć ok. 5g kremu i dokładać go co ok. 2 h lub po każdym zmoczeniu twarzy.

Jeśli chodzi o codzienne mycie i tonizowanie twarzy  zalecane jest używanie preparatów delikatnych, niezawierających alkoholu czy substancji złuszczających. Rezygnujemy także z peelingów mechanicznych, wywołujących dodatkowe złuszczenie.

 

BEZWZGLĘDNIE ZABRANIA SIĘ odrywania złuszczających się kawałków skóry, co może przyczynić się do powstania strupów i blizn.