Depilacja w ciąży

Środa 1 lipca 2020 • Katarzyna Cichoń

Depilacja w ciąży

Spis treści: [ukryj]

Powszechnym jest stwierdzenie, że włosów w ciąży jest więcej. Super sprawa, oczywiście jeżeli chodzi o włosy na głowie. 
Z reguły są one gęstsze, bardziej lśniące, nie wypadają nic tylko pozazdrościć.

A co z tymi niechcianymi włoskami...? Jak się ich pozbyć?

 

Jest kilka metod, które postaram się przybliżyć i rozwiać Twoje wątpliwości.

 

Usuwanie włosów za pomocą pęsety

To najprostsza i najbardziej bezpieczna metoda. Niestety skuteczna na małych obszarach jak wąsik czy brwi ...Jak najbardziej można ją stosować w ciąży. 

 

Depilator

To urządzenie posiada jakby setki małych pęsestek, które bardzo szybko wyrywają kilkanaście włosów na raz. Jest do dosyć bolesna metoda i nie każda z nas ją lubi. Jeśli jednak korzystałaś z depilatora przed ciążą to śmiało możesz używać go również teraz. Nie polecam robić tego pod koniec ciąży, ponieważ dodatkowy ból może wywołać wcześniejszy poród.

 

Depilacja woskiem

Istnieje przeświadczenie, że nie można stosować tej metody w ciąży. Nic bardziej mylnego ! Wosk to szybka i skuteczna metoda, zwłaszcza jeżeli korzystasz z usług profesjonalisty. Jeśli regularnie chodzisz na woskowanie to w ciąży też jak najbardziej możesz korzystać z tej usługi.

Pamiętaj, że według wytycznych  WHO nie zaleca się, aby kobieta na tydzień przed planowanym porodem goliła lub depilowała okolice intymne. Może to sprzyjać gorszemu gojeniu się rany. Włoski najlepiej jest krótko przystrzyc.

 

Depilacja laserowa

Jak wiadomo żadne badania nie są prowadzone na kobietach w ciąży. A więc nie ma żadnych danych na temat wpływu depilacji laserowej na kobiety ciężarne. Mowa tu również o domowych urządzeniach do epilacji. Dlatego  nie zaleca się depilacji laserowej w ciąży.

 

Kremy do depilacji

Jeżeli na opakowaniu kremu nie ma informacji o przeciwwskazaniu do stosowania produktu w czasie ciąży to jak najbardziej możesz używać kremów do depilacji ...ale tylko tych sprawdzonych, których używałaś przed ciążą. Dlaczego ? Musisz mieć pewność, że dany produkt Cię nie uczuli i nie wywoła miejscowego stanu zapalnego.  Nie zaleca się stosować tej metody po raz pierwszy w ciąży.

 

Golenie maszynką

To najbardziej popularna i najbezpieczniejsza metoda... oczywiście jeżeli wykonujesz ją dobrze. Należy pamiętać o kilku zasadach. Używaj maszynki jednorazowej tylko JEDEN raz. Do depilacji bikini używaj innej maszynki niż do reszty ciała. Skóra pod pachami ma inna florę bakteryjną niż ta na bikini. Zwracaj na to uwagę jeżeli chcesz uniknąć piekących krostek. Włosy na bikini depiluj z włosem a nie pod włos. Unikniesz w ten sposób podrażnienia.

 

Depilacja w trzecim trymestrze może okazać się ciężka do zrealizowania. Przypomnę, że nie ma powodów medycznych aby być wydepilowaną na czas wizyty u ginekologa. Lepiej odpuścić sobie tę czynność i uniknąć niepotrzebnych zacięć i podrażnień. 

Pamiętaj, że układ immunologiczny w ciąży jest osłabiony, a każda rana gorzej się goi. 

To Twój czas.... najwspanialszy czas... :)