Jak zadbać o skórę po ciąży w domu? Moje doświadczenie.

Piątek 21 lutego 2020 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Ciąża i okres zaraz po niej, to jeden z najtrudniejszych momentów jakie musi przejść nasza skóra, zwłaszcza skóra na brzuchu. Bardzo często wzbudza kompleksy i niezadowolenie, a z wiotką skórą ciężko sobie poradzić bez codziennej pielęgnacji w domu czy pomocy w gabinecie kosmetycznym.

 

Skóra po ciąży – jakie przemiany przechodzi przez okres 9 miesięcy ciąży i jak pomóc jej wrócić do stanu pierwotnego?

 

Główną przyczyną utraty jędrności skóry jest gwałtowna zmiana masy ciała głównie podczas ciąży i pierwszego okresu macierzyństwa. Ale żebym mogła zaproponować cokolwiek redukującego wiotką skórę, musicie zrozumieć jak odbywa się proces wiotczenia.

Zmiany hormonalne są główną przyczyną uszkodzeń struktury skóry. Włókna kolagenowe i elastyna „rozciągają się” a to właśnie one tworzą skórę właściwą i odpowiadają za jej sprężystość.
Dodam jeszcze do tego źle dobraną dietę i zmniejszoną aktywność fizyczną, a utrata jędrności stanie się faktem i to bez względu na wiek.

Wiotki brzuch jest największym kompleksem młodych mam. Część z nich wybiera odpowiednią dietę i zaczyna intensywnie ćwiczyć, ale niestety to tylko wzmocni mięsnie, NATOMIAST nie ma wpływu na jędrność skóry. To zdecydowanie za mało.

.....

Jak wiadomo na portalach społecznościowych śledząc słynne celebrytki, ich okres powrotu do formy po porodzie to z reguły tylko 2 tygodnie! :D a tak na prawdę to walka kilkumiesięczna. Prawda?

Mam koleżanki, które po kilku latach nie mogły dojść do siebie, wręcz przybierały na wadze jeszcze więcej, miały cellulit i masę rozstępów, część z nich nic z tym nie robiła, bo twierdziła, że nie ma potrzeby i tak za pare lat znowu będą w ciąży..... - NIE TĘDY DROGA! Jeżeli od razu nie zrobisz ze sobą porządku to po następnych ciążach będzie niestety jeszcze gorzej :(

..

U mnie nie było problemu z dojściem do formy z przed ciąży, waga spadła niżej niż przed zajściem w ciążę, ale karmiłam piersią (jak to mówią położne, przyczynia się do tego regularne karmienie piersią) może to i racja?

Co myślicie?

ALE..zejść szybko z wagi to nie wszystko, skóra automatycznie pozbawiona jest jędrności - to kolejny kłopot.

 

Co proponuję do pielęgnacji domowej?

Domowa pielęgnacja skóry po ciąży jest bardzo ważna, ale pamiętaj, że nie zastąpi profesjonalnych zabiegów w salonie kosmetycznym. Moim zdaniem najlepszym efektem będzie codzienna pielęgnacja w domu + zalecenia specjalisty kosmetologa.

 

O czym jednak pamiętać w domu?

 

1. Peeling gruboziarnisty


do usuwania zrogowaciałego naskórka. Moje ulubione peelingi, które używałam po ciąży to Exotic Srub z Purles i Malinowy Peeling z bio-kofeiną z Bielendy.
Polecam oba produkty, sprawdziły się świetnie, skóra było o wiele gładsza.
113-exotic-scrub-   

 

2. Balsamy, masła…

a najlepiej naturalnego masła do ciała. Mam jeden ulubiony, którego od czasu ciąży używam do tej pory. Podsyłam link z produktem gdzie można zamówić https://www.naturalnemydla.pl/catalogsearch/result/?q=mas%C5%82o
U mnie sprawdził się rewelacyjnie podczas ciąży, zero rozstępów. Masło shea pakowane w foremce, bardzo wydajne, kosztuje ok 140 zł. 

 

 

3. Masaż / bańka chińska


W domu możesz też użyć masażera lub bańki chińskiej i hartować skórę podczas zimno-ciepłych pryszniców (kończąc zawsze zimnym strumieniem wody).

  

Podsumowując

Na zakończenie to, co mogę doradzić - dbaj o swoją skórę (nie tylko na brzuchu), dbaj zaraz od początku ciąży. Mam wiele klientek, którym po prostu się nie chciało, a później był problem nawet z zabiegami kosmetycznymi - było ich dużo i serie trwały miesiącami. Jeżeli sama nie dopilnujesz się w domu, to tak na prawdę będzie bardzo ciężko wrócić jędrność i gładkość bez roztępów Twojej skórze.....

Jeżeli chodzi o resztę mojej pielęgnacji to zabiegi kosmetologiczne, tak na prawdę co można to się zrobi samej w domu, ale...niestety nie wszystko. Bez pomocy specjalisty do perfekcji jeszcze trochę daleko.......