Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego. Wszystko, co musisz wiedzieć jak wygląda zabieg.

Piątek 2 października 2020 • by Ola Ligas

Wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu usuwania tatuażu i makijażu permanentnego laserem Q-Switch.

Na początku w prostych słowach wyjaśnię co to takiego laser Q-Switch i na czym polega mechanizm jego pracy. Jest to urządzenie, które emituje impulsy rzędu nanosekund, a więc bardzo dużą gęstość energii w krótkim czasie. Jest to również laser należący do grupy nieablacyjnych, co oznacza, że usuwa barwnik bez uszkodzenia okolicznych, „zdrowych” tkanek.  W czasie zabiegu dochodzi do fotomechanicznego rozbicia barwnika, obrazując, pod skórą dochodzi do mikrowybuchu a barwnik dzielony zostaje na mniejsze cząstki co w trakcie zabiegu objawia się widocznymi pęcherzykami kawitacyjnymi. Nieablacyjny mechanizm działania nie wywołuje wzrostu temperatury tkanek otaczających tatuaż dlatego ryzyko blizn lub innych niechcianych powikłań jest minimalne.

  • Co się dzieje z barwnikiem po zabiegu i jak często wykonujemy zabieg ?

 Dochodzi do stopniowego usuwania pigmentu, które trwa od 6 do 8 tyg dlatego też zabiegu nie wykonujemy częściej niż co 42 dni. Część barwnika złuszczy się wraz z martwym naskórkiem, a druga część zostanie zniszczona w procesie fagocytozy i wydalona z limfą.

 

  • Od czego zależy ilość zabiegów?

Jest to kwestia indywidualna, zależy m.in. od koloru, intensywności, gęstości i głębokości na jakiej osiadł barwnik oraz od odcienia skóry (im jaśniejsza skóra tym zabieg jest bardziej efektywny i bezpieczny).

 

  • Ile zabiegów potrzeba by całkowicie usunąć niechciany tatuaż ?

Każdy zabieg usuwa ok 20% barwika, dlatego też w przypadku tatuażu musimy wykonać od 8-10 zabiegów, w zależności od wielkości i koloru pigmentu. W przypadku makijażu permanentnego średnia ilość to od 3 do 6 sesji.

 

  • Czy brązowy/ rudy/czerwony pigment na brwiach usuwamy całkowicie ?

Jeżeli kształt i ogólny wygląd makijażu permanentnego brwi jest w porządku a jedyne co przeszkadza to wybity barwnik w niechcianym kolorze, nie musimy usuwać go całkowicie. Neutralizacja koloru czerwonego wymaga 1 lub 2 zabiegów, które załagodzą kolor i pozwolą na dalsze noszenie makijażu bez konieczności jego odświeżenia.

 

  • Co dzieje się ze skórą po zabiegu?

-Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do zbielenia, które utrzymuje się nawet do 30 min, po tym czasie skóra nabiera naturalny wygląd a  pigment stopniowo się rozjaśnia.

-W przypadku usuwania makijażu permanentnego brwi, włoski tracą naturalny pigment, z czasem nowowyrosłe włosy mają już naturalny kolor.  W okolicy oka może powstać obrzęk utrzymujący się kilka dni.

-W miejscu zabiegu może pojawić się: krwiak, obrzęk wysięk krwi, strupek, którego nie wolno zdrapywać ( należy smarować kremami regenerującymi, natłuszczającymi.

- Po zabiegu może pojawić się swędzenie i zaczerwienie które może utrzymywać się przez  tyg., są to naturalne objawy procesu gojenia.

 

  • Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas lub po zabiegu ?

Zaczerwienie, pęcherze, obrzęk, przebarwienie, odbarwienia, delikatne krwawienie rzadko blizny.

-W owłosionym miejscu zabiegowym może dojść do wypadnięcia lub chwilowego zatrzymania wzrostu włosa.

 

  • Po zabiegu zabrania się:

-korzystania z basenu, saun do momentu wygojenia

-opalania na słońcu i w solariach przez 4 tygodnie po i zarazem przed kolejnym zabiegiem

- namaczania okolicy zabiegowej przez 4 dni

-zdrapywania pęcherzy i strupów

- nakładania kosmetyków kolorowych na miejsce zabiegowe

-nakładania substancji kwasowych, złuszczających, peelingu okolicy zabiegowej

 

  • Po zabiegu zaleca się:

- stosować zalecone preparaty ( w przypadku obrzęku/ krwiaków : altacet, maść z heparyną, arniką/ dookoła  miejsca zabiegowego), (w przypadku swędzenia/ strupów: alantan, panthenol )

- przez kilka dni stosować opatrunek zwłaszcza podczas kąpieli, wyjścia na słońce, pod ocierające ubranie

- stosować kremy z wysokim filtrem fotoprotekcji SPF 50

- po 1-2 tyg. można wykonać hennę brwi, a makijaż permanentny po 8 tyg. od ostatniego zabiegu laerem Q- Switch

Wszystkie zabiegi z użyciem lasera posiadają szereg przeciwwskazań. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu telefonicznego lub na konsultację w naszym salonie.

 

ola-rzonca

 

Ola Rzońca kosmetolog w Salonie Kosmetycznym Kinga Brzyzek w Nowym Targu