Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego. Wszystko, co musisz wiedzieć jak wygląda zabieg.

Piątek 2 października 2020 • Kinga Brzyzek

Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego. Wszystko, co musisz wiedzieć jak wygląda zabieg.

Spis treści: [ukryj]

Wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu usuwania tatuażu i makijażu permanentnego laserem Q-Switch.

Na początku w prostych słowach wyjaśnię co to takiego laser Q-Switch i na czym polega mechanizm jego pracy. Jest to urządzenie, które emituje impulsy rzędu nanosekund, a więc bardzo dużą gęstość energii w krótkim czasie. Jest to również laser należący do grupy nieablacyjnych, co oznacza, że usuwa barwnik bez uszkodzenia okolicznych, „zdrowych” tkanek.  W czasie zabiegu dochodzi do fotomechanicznego rozbicia barwnika, obrazując, pod skórą dochodzi do mikrowybuchu a barwnik dzielony zostaje na mniejsze cząstki co w trakcie zabiegu objawia się widocznymi pęcherzykami kawitacyjnymi. Nieablacyjny mechanizm działania nie wywołuje wzrostu temperatury tkanek otaczających tatuaż dlatego ryzyko blizn lub innych niechcianych powikłań jest minimalne.

 

Co się dzieje z barwnikiem po zabiegu i jak często wykonujemy zabieg?

Dochodzi do stopniowego usuwania pigmentu, które trwa od 6 do 8 tyg dlatego też zabiegu nie wykonujemy częściej niż co 42 dni. Część barwnika złuszczy się wraz z martwym naskórkiem, a druga część zostanie zniszczona w procesie fagocytozy i wydalona z limfą.

 

Od czego zależy ilość zabiegów?

Jest to kwestia indywidualna, zależy m.in. od koloru, intensywności, gęstości i głębokości na jakiej osiadł barwnik oraz od odcienia skóry (im jaśniejsza skóra tym zabieg jest bardziej efektywny i bezpieczny).

 

Ile zabiegów potrzeba by całkowicie usunąć niechciany tatuaż?

Każdy zabieg usuwa ok 20% barwika, dlatego też w przypadku tatuażu musimy wykonać od 8-10 zabiegów, w zależności od wielkości i koloru pigmentu. W przypadku makijażu permanentnego średnia ilość to od 3 do 6 sesji.

 

Czy brązowy/ rudy/czerwony pigment na brwiach usuwamy całkowicie?

Jeżeli kształt i ogólny wygląd makijażu permanentnego brwi jest w porządku a jedyne co przeszkadza to wybity barwnik w niechcianym kolorze, nie musimy usuwać go całkowicie. Neutralizacja koloru czerwonego wymaga 1 lub 2 zabiegów, które załagodzą kolor i pozwolą na dalsze noszenie makijażu bez konieczności jego odświeżenia.

 

Co dzieje się ze skórą po zabiegu?

-Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do zbielenia, które utrzymuje się nawet do 30 min, po tym czasie skóra nabiera naturalny wygląd a  pigment stopniowo się rozjaśnia.

-W przypadku usuwania makijażu permanentnego brwi, włoski tracą naturalny pigment, z czasem nowowyrosłe włosy mają już naturalny kolor.  W okolicy oka może powstać obrzęk utrzymujący się kilka dni.

-W miejscu zabiegu może pojawić się: krwiak, obrzęk wysięk krwi, strupek, którego nie wolno zdrapywać ( należy smarować kremami regenerującymi, natłuszczającymi.

- Po zabiegu może pojawić się swędzenie i zaczerwienie które może utrzymywać się przez  tyg., są to naturalne objawy procesu gojenia.

 

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas lub po zabiegu?

Zaczerwienie, pęcherze, obrzęk, przebarwienie, odbarwienia, delikatne krwawienie rzadko blizny.

-W owłosionym miejscu zabiegowym może dojść do wypadnięcia lub chwilowego zatrzymania wzrostu włosa.

 

Po zabiegu zabrania się

-korzystania z basenu, saun do momentu wygojenia

-opalania na słońcu i w solariach przez 4 tygodnie po i zarazem przed kolejnym zabiegiem

- namaczania okolicy zabiegowej przez 4 dni

-zdrapywania pęcherzy i strupów

- nakładania kosmetyków kolorowych na miejsce zabiegowe

-nakładania substancji kwasowych, złuszczających, peelingu okolicy zabiegowej

 

Po zabiegu zaleca się

- stosować zalecone preparaty ( w przypadku obrzęku/ krwiaków : altacet, maść z heparyną, arniką/ dookoła  miejsca zabiegowego), (w przypadku swędzenia/ strupów: alantan, panthenol )

- przez kilka dni stosować opatrunek zwłaszcza podczas kąpieli, wyjścia na słońce, pod ocierające ubranie

- stosować kremy z wysokim filtrem fotoprotekcji SPF 50

- po 1-2 tyg. można wykonać hennę brwi, a makijaż permanentny po 8 tyg. od ostatniego zabiegu laerem Q- Switch

Wszystkie zabiegi z użyciem lasera posiadają szereg przeciwwskazań. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu telefonicznego lub na konsultację w naszym salonie.