Depilacja laserowa a problemy hormonalne

Środa 17 marca 2021 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

 

Włosy to atrybut kobiecości. Każda z nas przecież marzy o zdrowych, gęstych włosach - oczywiście tych na głowie. Organizm człowieka jest jednak tak skonstruowany, że włosy znajdują się na różnych częściach ciała. O ile mamy do czynienia z w miarę normalnym owłosieniem, które nie odrasta zbyt szybko po wcześniejszym goleniu to nie jest to bardzo uciążliwe.

Hirsutyzm 

Problem pojawia się w momencie kiedy włoski są grube, szorstkie i pojawiają się u kobiet w takich miejscach jak twarz, okolice brodawek oraz sromu, brzuch. Jeżeli zauważymy owłosienie w takich miejscach na naszym ciele, niezwłocznie należy udać się na badania, ponieważ najprawdopodobniej mamy do czynienia z hirsutyzmem. Jest to zaburzenie, spowodowane podwyższonym stężeniem androgenów. Najczęściej dotyka ono kobiet i wtedy na ciele pojawiają się włosy dokładnie w tych samych miejscach co u mężczyzn. Bardzo często hirsutyzm towarzyszy takim chorobom takim jak zespół policystycznych jajników czy choroba Cushinga . Jeżeli zauważymy coraz więcej w nietypowych miejscach najlepiej udać się do endokrynologa, żeby ustalić przyczynę ich pojawiania się. Przy odpowiednio dobranych lekach problem będzie się zmniejszał.

 

Hipertrichoza

Kolejnym zaburzeniem jest hipertrichoza. Nie jest ona spowodowana podłożem hormonalnym, jednakże warto o niej wspomnieć. Dotyka zarówno mężczyzn i kobiet. Wówczas całe ciało pokryte jest włoskami, które bardzo szybko odrastają po wcześniejszym zgoleniu lub wyrwaniu. Bardzo często choroba ta nazywana jest mianem wilkołaka.

 

Prolaktyna

Nadmierne owłosienie, może być też spowodowane podwyższonym hormonem wydzielonym przez przysadkę mózgowa czyli prolaktyną. Bardzo często nie tylko możemy zauważyć wówczas więcej włosków na naszym ciele, ale również zaburzenia miesiączkowania, trądzik, zmniejszone libido oraz pogorszenie samopoczucia.

 

Rozwiązanie problemu ?

Z pomocą w rozwiązaniu tych wszystkich wyżej wymienionych problemów przychodzi depilacja laserowa. Jest ona skuteczna, wówczas gdy mamy problem z gospodarką hormonalną. Wiązka lasera uszkadza cebulkę powodując, że włosy sukcesywnie wypadają. Należy jednak pamiętać, że w momencie nieuregulowanej gospodarki hormonalnej, ciagle będą pojawiać się nowe włoski.