Sucha skóra na nogach. Jak sobie z nią radzić? Jakie są przyczyny?

Wtorek 24 maja 2022 • Karolina Proszkowiec

Spis treści: [ukryj]

Sucha skóra na nogach to bardzo uporczywe zjawisko, będące efektem zaburzeń w zatrzymaniu cząsteczek wody na powierzchni naskórka .  Może świadczyć to o posiadaniu cery suchej , atopowej lub odwodnionej . 

Suchej skóry na nogach nie trzeba leczyć farmakologicznie  , dane objawy można złagodzić odpowiednia pielęgnacja .  Zaburzenia związane z utrzymaniem nawodnienia skóry , wymagają  regularnej dbałości o nią . 

 

Przyczyny suchej skóry na nogach

Jest to zjawisko powszechne , z pewnością nie można zaliczyć tego do żadnej jednostki chorobowej . Jest to po prostu zaburzenie nieprawidłowości w wiązaniu i utrzymywaniu się cząsteczek wody na powierzchni naskórka .  Osoby które maja sucha skórę na nogach , zazwyczaj są posiadaczami cery atopowej , wrażliwej , bardzo przesuszonej  bądź odwodnionej . 

 

Inne czynniki sprzyjające suchej skórze

- nieprawidłowa pielęgnacja

- długie , gorące kąpiele

- brak pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia

- długotrwałe przyjmowanie leków moczopędnych

- źle przeprowadzona depilacja

- stosowanie preparatów do mycia o działaniu drażniącym

 

Sucha skóra na nogach i rękach ? 

To jednak może być objawem atopii.  Jest to przewlekła choroba dermatologiczna , która wymaga leczenia farmakologicznego. Jednak wtedy również ważnym aspektem będzie odpowiednio dobrana pielęgnacja .

 

Jak nawilżyć skórę nóg? 

NALEŻY  zadbać o odpowiednią pielęgnację poprzez stosowanie prawidłowo dobranych kosmetyków.

Ważne jest regularne złuszczanie naskórka (raz-dwa razy w tygodniu) za pomocą delikatnego preparatu peelingującego. Zabieg ten pozwala na pozbycie się martwych, zalegających komórek, co nie tylko wygładza skórę, ale także odpowiednio przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

 Aby nawilżyć skórę na nogach (zwłaszcza jeśli naszym problemem jest sucha skóra po depilacji), tuż po kąpieli, na jeszcze wilgotną skórę, warto aplikować hipoalergiczne preparaty w formie balsamów, mleczek czy lotionów o właściwościach nawadniających, natłuszczających i łagodzących podrażnienia. W składzie powinny zawierać takie substancje jak witamina. A, E, masło shea, alantoina czy olejki: jojoba, arganowy, morelowy, kokosowy. Do dyspozycji mamy również silnie nawilżające serum w postaci wygodnej w aplikacji pianki w sprayu.

Ograniczeniu utraty wody z naskórka sprzyjają emolienty, które tworzą na powierzchni skóry okluzyjny film tłuszczowy. Należy je stosować zwłaszcza w przypadku atopowego  zapalenia skóry .

 

Podsumowanie

Sucha skóra na nogach to powszechny problem z którym boryka się większość społeczeństwa , zwłaszcza po okresie zimowym lub letnim . Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne .  W tych okresach powinniśmy zdecydowanie bardziej zwracać uwagę na pielęgnację naszego ciała .