Retinol a depilacja laserowa - co musisz wiedzieć ?

Poniedziałek 23 maja 2022 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Co to jest retinol?
Retinol to nic innego jak pochodna witaminy A , ma on bardzo szeroki zakres działania. Doskonale sprawdza się w walce z przebarwieniami skórnymi i problemami z trądzikiem. Jest on jednak najbardziej pożądany przy powstrzymywaniu efektów starzenia się skóry. Należy zaznaczyć , że witamina A jest zespołem retinoidów, czyli organicznych związków chemicznych. Oprócz tego, że retinoidy świetnie wpływają na stan naszej skóry wspomagają także prace hormonów steroidowych , oddziaływają korzystnie na naszą odporność, wzrok a także odpowiednie funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego.
Retinol wykazuje działanie różnicujące komórki naskórka oraz pobudzające produkcje elastyny i kolagenu. Sprawia to, że skóra na której stosuje się produkty z retinolem stopniowo zyskuje miękkość, jędrność i rozświetlenie.

 

Jak stosować retinol ?
Rynek kosmetyczny oferuje różne produkty z retinolem w stężeniu od 0,1% do 2%, są one skuteczne pod warunkiem umiejętnej aplikacji na skórę , rekomendowane do stosowania prewencyjnego, czyli przed pojawieniem się zmarszczek. Retinol o wyższym stężeniu jest dostępny jedynie w produktach do użytku profesjonalnego np. w salonach kosmetycznych. Decydując się na stosowanie produktów z retinolem musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Na początku kuracji nie należy używać go częściej niż 2-3 razy w tygodniu, ponieważ może doprowadzić to do nadmiernego złuszczania naskórka lub jego podrażnienia.
  • Preparat z retinolem najlepiej stosować w okresie jesienno-zimowym , by uniknąć reakcji z promieniowaniem UV, na wskutek której mogą powstać przebarwienia.
  • Przez cały czas kuracji retinolem należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UV z filtrem 50, ponieważ retionol jest substancją fotouczulającą.Stosowanie retinolu a depilacja laserowa


Retinoidy są przeciwskazaniem do depilacji laserowej, ponieważ w trakcie kuracji retinolem skóra się złuszcza, a co za tym idzie jest dużo bardziej wrażliwa, dlatego występuje ryzyko powstania przebarwień , lub blizn a nawet poparzenia skóry. Jeśli zdecydujemy się na depilacje laserową, musimy zrezygnować ze stosowania kremów z retinolem co najmniej na 4 tyg. W przypadku przyjmowania retinoidów w tabletkach (np. Izotek) należy odczekać co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki leku.