Jak promienie słoneczne działają na skórę naszej twarzy?

Poniedziałek 18 lipca 2022 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Lato w pełni. W tym czasie każdy z nas myśli o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu nad wodą, lub na plaży. Nie można jednak zapominać wtedy o ochronie naszej skóry, gdyż zbyt duże promieniowanie słoneczne może okazać się bardzo szkodliwe dla niej.


Wpływ słońca na skórę


Promieniowanie słoneczne możemy podzielić na to, które widzimy i to, które jest niewidoczne dla oczu tzw. promieniowanie UV. Promieniowanie UV dzielimy na 3 typy:

UVA - jest to promieniowanie, które nie jest groźne. Odpowiada ono za powstawanie opalenizny na naszej skórze, jednak ma wpływ na fotostarzenie się skóry. Uszkadza strukturę skóry, powodując jej marszczenie i powstawanie zmarszczek.

UVB - jest to promieniowanie znacznie groźniejsze. Powoduje oparzenia słoneczne i starzenie się skóry. Drażni wzrok i wzmaga zmiany pigmentacyjne skóry. Może wywoływać raka, jest jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

UVC - jest to najsilniejsze promieniowanie, wychwytywane przez warstwę ozonową. Jest toksyczne dla komórek i uszkadza wzrok, jednak w tej chwili nie dociera do nas.

Promienie słoneczne mają, także dobry wpływ na naszą skórę. Promieniowanie UVB pomaga w produkcji witaminy D, która zapobiega chorobom i reguluje stężenie wapnia we krwi. Podczas opalania zaczyna produkować się także melanina, która hamuje rozwój bakterii, niszczy wolne rodniki i co najważniejsze jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.Jak chronić skórę twarzy podczas lata ?


Najważniejszą rzeczą o której musimy pamiętać to stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Najlepszym rozwiązaniem będą kremy SPF 50  z filtrem UVA i UVB. Taki krem należy aplikować co 2-3 godziny na oczyszczoną skórę twarzy.


Latem ważne jest, także regularne nawilżanie skóry, gdyż promienie słoneczne mogą ją wysuszać. W tym przypadku świetnie sprawdzą się kremy z zawartością kwasu hialuronowego, D-panthenolu czy mocznika.
Nie możemy zapominać o wykonywaniu peelingów twarzy, ponieważ złuszczają one martwy naskórek, a podczas lata gruczoły łojowe zwiększają produkcję oraz wydzielanie sebum, dlatego też częściej mogą pojawiać się niedoskonałości.

Promieniowanie słoneczne ma bardzo duży wpływ na młody wygląd naszej skóry. Jeśli jednak zaczniemy o nią dbać już w młodym wieku, a co najważniejsze chronić przed szkodliwym promieniowaniem, pozwoli nam ona dłużej cieszyć się zdrowym wyglądem bez niechcianych zmarszczek.