Jak pielęgnować skórę w domu

Poniedziałek 30 listopada 2020 • Kinga Brzyzek

Jak pielęgnować skórę w domu

Spis treści: [ukryj]

Skóra jest jednym z najbardziej narażonych organów naszego ciała. Dlaczego tak jest? Chroni nie tylko przed urazami mechanicznymi, ale także przed promieniowaniem UV oraz związkami chemicznymi, z którymi mamy do
czynienia codziennie. Co zrobić aby utrzymać jej kondycje w jak najlepszym stanie?

 

Prawidłowa pielęgnacja skóry w domu to już połowa sukcesu. Jeżeli planujesz zmienić coś w codziennej rutynie, proponuję Ci zrobić listę składników, które skutecznie zadbają o Twoją cerę. Wybierając kosmetyki kieruj się ich składem (tzw. INCI). Co to oznacza? Unikaj sztucznych dodatków zawartych w preparatach, barwników, środków zapachowych. Zamiast
pomagać, najpewniej będą szkodzić powodując alergie, wysyp zaskórników, a co za tym idzie – ogólne pogorszenie kondycji skóry. Skup się na kosmetykach, które rzeczywiście doprowadzą do promiennego wyglądu Twojej cery. Zwracaj uwagę na roślinne, naturalne składowe, oraz na ilość substancji tworzących konsystencję preparatu.

 

Jak rozpocząć przygodę ze świadomą pielęgnacją?


1. Na początku, spróbuj określić jakie potrzeby ma Twoja skóra. To czy jest ona sucha, tłusta, czy naczyniowa jest bardzo ważne.

2. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie rytuału jej oczyszczenia. Powtarzaj tę czynność codziennie rano i wieczór. Pamiętaj, że skóra pracuje 24 godziny na dobę! Więc nawet jeśli nie stosujemy makijażu należy oczyścić skórę z osiadającego na niej
kurzu, nagromadzonego łoju, potu, ale również znajdujących się tam toksyn czy bakterii.

3. Na drodze do pięknej, zadbanej cery znajduje się również niezbędnik w formie peelingu. Środek złuszczający można zakupić jako gotowy kosmetyk, lub wykonać w domu (np. przy użyciu kawy, miodu, olejku migdałowego). W zależności od potrzeb
skóry, peeling wykonujemy przynajmniej raz na 10 dni. Co daje nam regularne stosowanie tego kosmetyku?
Peelingowanie zarówno twarzy jak i całego ciała jest znaczące w prawidłowej pielęgnacji skóry. Systematyczne wykonywanie tej czynności ma na celu usunięcie martwych komórek naskórka, co nadaje skórze zdrowy wygląd, pozwala na jej prawidłowe funkcjonowanie, pobudza mikrokrążenie, spłyca drobne zmarszczki, a także wyrównuje koloryt. Nie należy wykonywać peelingu zbyt często! Skóra potrzebuje także czasu na odbudowę.

4. Po rytuale dokładnego oczyszczenia, przechodzimy do tonizacji skóry. Oznacza to nałożenie toniku w celu wyrównania pH, co zapobiega rozwijaniu się drobnoustrojów na powierzchni skóry. Skóra oczyszczona w ten sposób jest podatna na przyjmowanie dobroczynnych składników nakładanych w kolejnych krokach świadomej pielęgnacji.

5. Ostatnim etapem jest nałożenie serum i kremu odpowiedniego do potrzeb skóry. Najlepiej kiedy podczas nakładania preparatu, wykonujemy delikatny masaż. W ten sposób składniki aktywne zawarte w kosmetyku wchłaniają się znacznie lepiej.
Nie zapominaj o codziennej dawce kremu z filtrem! Niezależnie od pory roku, preparat zawierający składniki odbijające promieniowanie UV to całkowity must have.

 

W świadomej pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność. Spróbuj poświęcić parę minut po przebudzeniu oraz przed snem, a zobaczysz diametralną różnicę.