Depilacja laserowa a antykoncepcja hormonalna

Poniedziałek 16 maja 2022 • Kinga Brzyzek

Depilacja laserowa a antykoncepcja hormonalna

Spis treści: [ukryj]

Hormonalne środki antykoncepcyjne stanowią jedną z najbardziej powszechnych metod zapobiegania ciąży, na którą decydują się kobiety, wynika to z faktu iż jest to metoda najwygodniejsza w stosowaniu. W skład doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wchodzą dwa hormony estrogen i progestagen w postaci pigułki. Mechanizm działania opera się na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów, które m.in. hamują owulacje, czego konsekwencją jest zahamowanie uwalniania komórki jajowej.

 

Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety

Decydując się na stosowanie antykoncepcji, ważna jest pełna świadomość mechanizmu działania oraz skutków przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Antykoncepcja, jak prawie każdy inny lek, wiąże się również z pojawieniem efektów ubocznych, o których każda kobieta powinna być uprzednio poinformowana.

 

Doustna antykoncepcja hormonalna a fotouczulenie

Czym jest fotouczulenie? Odmianę alergicznego zapalenie skóry stanowi fotouczulenie, które manifestuje się na skórze w postaci zmian, o rożnym obrazie klinicznym, najczęstszym objawem są plamy, pęcherze oraz wysypka. Pojawienie się zmian związanych z fotouczuleniem najwcześniej jest konsekwencja przyjmowania leków fotouczulajacych bądź innych substancji fototoksycznych zawartych w kosmetykach jak również w jedzeniu czy rożnego rodzaju naparach. Pomimo iż terapia hormonalna w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie kobiecego organizmu, to w większości przypadków nie wywołuje fotouczulenie, jednakże przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej, należy zapoznać się z ulotka dołączona do opakowania i upewnić, czy w składzie nie znajdują się substancje, będące przeciwwskazaniem.

 W związku z coraz większym zainteresowaniem depilacją konieczne jest zapoznanie się z lista przeciwwskazań do laserowego usuwania owłosienia, która znajduje się na naszej stronie internetowej.

  

Depilacja laserowa a antykoncepcja

Depilacja laserowa, stanowi obecnie jedna z najbardziej efektywnych jak również bezpiecznych metod na pozbycie się niechcianego owłosienie na długo. Czy zatem kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalna mogą również cieszyć się gładka skóra ? Mimo iż lista przeciwwskazań, dotyczących depilacji laserowej jest długa to nie znajduje się w niej zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, należy jednak pamiętać o tym iż dostępnych jest wiele odmian doustnych tabletek antykoncepcyjnych, których skład może nieco się różnić, dlatego też szczegółowa analiza składu jest niezbędna przed przystąpieniem do zabiegu jakim jest depilacja laserowa.