Co to jest mikrobiom skóry twarzy?

Czwartek 4 marca 2021 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Warto zaznaczyć, że nasza skóra jest siedliskiem różnych mikroorganizmów, które mają na celu zabezpieczać nas przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Czym właściwie jest mikrobiom? Otóż mikrobiom to taki "płaszcz" ochronny naszej skóry, który przy prawidłowej pracy drobnoustrojów gwarantuje naszej cerze zdrowy i promienny wygląd. Zaburzenie pracy dobroczynnych drobnoustrojów czyli różnego rodzaju bakterii, archeonów, wirusów, bakteriofagów i grzybów, które tworzą ekosystem zwany mikrobiomem mogą prowadzić do poważnych problemów skórnych, nawet trądziku.Czym może skutkować uszkodzenie mikrobiomu?


Przede wszystkim skóra pozbawiona naturalnej bariery ochronnej staje się mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. W takiej sytuacji na naszą cerę bardzo szkodliwie wpływa wiatr, słońce, mróz czy nawet zanieczyszczenia powietrza. Gdy nasz mikrobiom jest naruszony cera staje się bardziej podatna na czynniki drażniące. Może to niestety wywoływać suchość, podrażnienia i zaczerwienienia oraz osłabienie warstw naskórka. Jak rozpoznać zaburzenia mikrobiomu skóry? Gdy odczuwasz długotrwałe ściągnięcie skóry, nadmierną suchość, zaczerwienienia, łuszczenie się naskórka czy wypryski koniecznie udaj się na konsultację do kosmetologa.Jak odbudować mikrobiom skóry?


Jeśli któraś z powyższych dolegliwości dotyczy twojej cery to znak, że trzeba zacząć szybko działać. Aby odbudować mikrobiom skóry twarzy i przywrócić cerze zdrowy i promienny wygląd warto zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe, mam tu na myśli ograniczenie cukru w diecie, odstawienie używek i wprowadzenie dużej ilości warzyw do diety. Kluczem do sukcesu jednak jest prawidłowo dobrana pielęgnacja. W takiej sytuacji dobrą decyzją jest odstawienie kosmetyków drogeryjnych i udanie się do naszego salonu kosmetycznego, w którym konkretnie do problemu dobierzemy zabieg pielęgnacyjny oraz zaplanujemy prawidłową pielęgnację domową "uszytą" na miarę twoich potrzeb i problemów skórnych. Z pewnością zaowocuje to prawidłową odbudową mikrobiomu i przywróceniem cerze zdrowego i promiennego wyglądu.

 

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna?

 
Warto zaznaczyć, że w celu podtrzymania efektów i zaleczenia problemów z cerą odpowiedzialna jest głównie pielęgnacja po wyjściu z gabinety kosmetycznego. Musimy mieć świadomość, że odpowiednio dopasowana  pielęgnacja domowa jest kluczem do zdrowej i zadbanej skóry. Fakt, że aktualnie na rynku dostępne są tysiące produktów do skóry twarzy nie ułatwia nam pielęgnacji. Półki pełne są produktów przeznaczonych do różnych typów cery, które mają przeciwdziałać konkretnym problemom lecz nie do końca tak jest. Mimo dużego wyboru preparatów w drogeriach warto jednak pamiętać, że podejmowanych przez nas kosmetologów kuracji w gabinetach nie zastąpi przypadkowo zakupiony produkt.
 
 
Bądźmy odpowiedzialne, dokonujmy prawidłowych wyborów i świadomie zadbajmy swoją cerę.