5 podstawowych zasad domowej pielęgnacji dłoni

Środa 3 listopada 2021 • Katarzyna Fudala

Spis treści: [ukryj]

Mówi się, że dłonie są wizytówką człowieka. Zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednak nie poświęcamy im większej uwagi na regularną pielęgnację. Wielu z nas sięga po krem dopiero gdy skóra robi się szorstka, przesuszona i zaczyna pękać. Szczególnie dzieje się tak w porze jesienno – zimowej, gdy odczuwamy spadki temperatur.


Dlaczego pielęgnacja dłoni jest tak niezwykle ważna?

Dlatego, iż codziennie narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych : wiatr, promieniowanie słoneczne, zmiany temperatur, mróz, kontakt z wodą i detergentami oraz dezynfekcja. Dodatkowo skóra w tym miejscu jest wrażliwsza i delikatniejsza niż w innej części ciała, ze względu na niewielką grubość tkanki podskórnej. Ponadto zawiera dużą ilość gruczołów potowych, nie zawierając prawie w ogóle gruczołów łojowych. Dlatego tak szybko staje się szorstka, sucha i odwodniona.

 

5 podstawowych zasadach domowej pielęgnacji

  1. Mycie rąk - tego nie da się pominąć. Należy je myć w letniej wodzie używając delikatnego mydła.
  2. Kolejnym bardzo ważnym etapem i raczej najważniejszym jest kremowanie dłoni kilka razy w ciągu dnia. Najlepiej po każdym kontakcie z wodą używając kremu nawilżająco- ochronnego. Aby o nim nie zapominać wystarczy go położyć blisko umywalki w zasięgu wzroku. Jeżeli zaś nie mamy możliwości częstego stosowania kremu, wieczorem wmasujmy grubszą warstwę i załóżmy bawełniane rękawiczki.
  3. Nie zapominajmy o peelingu dłoni przynajmniej 1 w tygodniu. Dzięki temu pozbywamy się zrogowaciałego naskórka, co pozwala wniknąć głębiej składnikom odżywczym zawartych w kremach. Taki peeling możemy zrobić samodzielnie używając cukru i oleju.
  4. Po peelingu warto użyć maski regenerującej, która zapewni dłoniom intensywną regenerację i odżywienie.
  5. Kolejną bardzo istotną kwestią jest zakładanie rękawiczek wychodząc na zewnątrz, zwłaszcza zimą. Ważne aby zakładać je również podczas sprzątania, używając drażniących środków czystości.


Dodatkowo warto zafundować skórze dłoni bogatszy zabieg w salonie kosmetycznym, szczególnie porą jesienno- zimową. Takim zabiegiem jest kąpiel parafinowa, po którym dłonie są nawilżone, miękkie i wygładzone.


Dłonie są jedną z najbardziej eksponowanych części ciała, dlatego potrzebuje wyjątkowej ochrony i pielęgnacji. Domowa pielęgnacja wcale nie jest trudna, jednak wymaga systematyczności i cierpliwości. Wystarczy przestrzegać kilku zasad aby cieszyć się jej zdrowym wyglądem.