Przebarwienia po trądziku - Jak sobie z nimi poradzić?

Niedziela 5 marca 2023 • Martyna Reśczak

Przebarwienia po trądziku - Jak sobie z nimi poradzić?

Spis treści: [ukryj]

Przebarwienia pozapalne powstają na skutek zwiększonej syntezy melaniny, która jest produkowana w odpowiedzi na urazy skóry i podrażnienie, które bardzo często towarzyszą skórze trądzikowej.

Wśród przebarwień pozapalnych wyróżniamy dwa rodzaje przebarwień. Są to świeże czerwone plamki, które powstają w miejscu po zagojonym wyprysku w wyniku rozszerzania podskórnych naczynek włosowatych pod wpływem stanu zapalnego. Czerwone plamki mogą z czasem ciemnieć, zwłaszcza przy nieodpowiedniej pielęgnacji i ekspozycji na słońce.Pojawiają się wtedy typowe brązowe plamki. Przy obu rodzajach przebarwień pamiętaj, że kluczem jest cierpliwość i konsekwencja. Im bardziej zaawansowany był trądzik, tym dłuższa będzie walka ze śladami po nim.

 

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień pozapalnych ?

Przede wszystkim w momencie aktywnych zmian trądzikowych powstrzymaj się przed drapaniem, naciskaniem, wyciskaniem, kiedy nie jest to potrzebne. Czyniąc tak, tylko zwiększasz procesy zapalne i powiększasz czerwone pozostałości po wypryskach jak również wydłużasz czas ich gojenia. Zamiast drastycznie i niesterylnie traktować swoją twarz wybierz się na oczyszczanie manualne do salonu Kosmetologii Estetycznej Kinga Brzyzek w Nowym Targu, gdzie kosmetolog w bezpieczny i higieniczny sposób oczyści twoją twarz oraz wdroży odpowiednią pielęgnacje spersonalizowaną do potrzeb twojej skóry.

W codziennej pielęgnacji stosuj kosmetyki z substancjami o działaniu przeciwzapalnym jak np. kwas azelainowy który znajdziesz w kremie Aza CreamPeelMission oraz o działaniu antyoksydacyjnym jak np. witamina C obecna w kremie Vitamin C CreamPeelMission

 

A co najważniejsze to codziennie w swojej pielęgnacji stosuj filtry przeciwsłoneczne. Ogromna ilość przebarwień powstaje przez nadmierne wystawianie zmian po trądzikowych na słońce, dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna nawet kiedy potencjalnie nie widzimy promieni słonecznych.

 

Jak zatem zredukować istniejące przebarwienia ?

Świeże przebarwienia są znacznie prostsze do zniwelowania. Odpowiednio szybkie wdrożenie składników aktywnych rozjaśni istniejące zmiany. Wśród składników polecanych na przebarwienia pigmentacyjne i pozapalne możemy wyróżnić min. retinol, który przyspiesza wymianę naskórka i usuwa komórki, w których gromadzi się barwnik, dzięki czemu przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Dodatkowo hamuje proces powstawania nowych komórek barwnikowych, działa antyoksydacyjnie oraz redukuje stany zapalne skóry. Wśród zabiegów dostępnych w naszym salonie polecam zabieg reti SHOT z 25 % retinolem.

 

Jeśli przebarwienia są w stadium zaawansowanym lub mamy do czynienia z bliznami warto wdrożyć odpowiednie zabiegi mezoterapiimikroigłowej Dermapen. Szczególnie polecanej w naszym salonie linii Interfuse na przebarwienia opartej na działaniu kwasu traneksamowego lub kwasu kojowego. Do pielęgnacji domowej szczególnie polecam

 

krem Peel Mission Interfuse Melasma PiH Cream
peel-mission-interfuse-melasma-pih-cream-50ml

 

 Jeśli masz tendencje do powstawania przebarwień zwróć szczególną uwagę czy stosujesz odpowiednio przez cały rok filtry ochronne, nie masz niedoborów składników w organizmie jak cynk, żelazo czy kwasy omega 3 i 6, nie stosujesz ziół uwrażliwiających jak skrzyp polny, dziurawiec, nagietek lub bergamotka oraz nie przyjmujesz długotrwale leków takich jak antybiotyki, antydepresanty, leki hormonalne i przeciwzapalne. Wszystkie powyższe czynniki potęgują powstawanie zmian pigmentacyjnych.