Jakie ma znaczenie oczyszczanie skóry przed snem?

Środa 19 lipca 2023 • Zuzanna Miesiarczyk

Jakie ma znaczenie oczyszczanie skóry przed snem?

Oczyszczanie skóry to bardzo ważny krok w pielęgnacji. Szczególnie istotne jest dokładne oczyszczanie skóry wieczorem, dzięki temu pozbędziemy się makijażu, filtrów przeciwsłonecznych oraz pozostałości innych kosmetyków z powierzchni naszej skóry. Jakie są więc korzyści oczyszczania skóry przed snem i dlaczego to takie ważne? 

Prawidłowe oraz skrupulatne oczyszczanie skóry twarzy przed snem jest kluczem do zachowania skóry w dobrej kondycji. Dzięki takiemu oczyszczaniu, pozbywamy się zanieczyszczeń, które nagromadziły się na powierzchni naszej skóry w ciągu całego dnia. Bardzo istotne jest także usuwanie makijażu oraz pozostałości kosmetyków.

Nasza skóra regeneruje się w nocy, kiedy śpimy. Pozostałości kosmetyków i niedokładnie usunięte zanieczyszczenia będą zaburzać proces regeneracji, co może prowadzić do szybszego starzenia się skóry lub powstawania niedoskonałości.

Dokładne oczyszczenie pozwala na bardziej skuteczną regenerację, odprężający sen oraz nocne odżywienie skóry.

Wieczorem aplikujemy kosmetyki z mocniejszymi składnikami aktywnymi, takimi jak np. retinol, kwasy złuszczające. Należy pamiętać, że składniki te, nie będą wykazywać skutecznego działania na niedokładnie oczyszczonej skórze. Dobrze oczyszczona i przygotowana skóra może swobodnie wchłaniać cenne składniki aktywne zawarte w kosmetykach. W czasie snu skóra przyswaja nawet 60% więcej składników aktywnych niż w ciągu dnia.

Pamiętajmy nie tylko o dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, równie ważna jest pielęgnacja szyi i dekoltu. Nie powinniśmy pomijać oczyszczania skóry w tych obszarach, ponieważ szybko widoczne są tam oznaki starzenia. Dzięki odpowiedniemu oczyszczaniu oraz odżywczej, regenerującej pielęgnacji wieczornej, możemy skutecznie spowolnić ten proces.