Jak radzić sobie z suchą cerą?

Poniedziałek 23 maja 2022 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Jak rozpoznać cerę suchą?

Jeśli twoja twarz jest miejscami zaczerwieniona, ściągnięta, masz ochotę ją drapać to najpewniej masz cerę suchą. Taka cera często się łuszczy jest matowa, bardzo delikatna i szybko pojawiają się pierwsze zmarszczki (nawet już około 20 roku życia!).

Jak zatem zadbać o cerę aby nie pogłębiać problemu?

Jest kilka czynników o które powinniśmy zadbać. Skóra sucha nie ma zdolności zatrzymywania wody wiec powinniśmy dążyć do tego aby tą zdolność zwiększyć. Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, dieta i nawadnianie organizmu. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację domową cery suchej powinniśmy pamiętać aby produkty, których używany nie przesuszały jej dodatkowo, czyli najlepiej takie, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu. Ważne jest aby znalazły się w nich składniki aktywne, które mają działanie nawilżające np.: kolagen, mocznik.

Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji emolienty, które świetnie zmiękczają i natłuszczają naszą skórę, mają również działanie nawilżające oraz pomagają odbudować i wzmocnić barierę naskórkową. Nie możemy też zapomnieć o codziennym stosowaniu kremu z filtrem, który chroni naszą cerę przed promieniowaniem słonecznym.

Warto do naszej diety wprowadzić niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe(NNKT), które pomogą naszej skórze od wewnątrz np.: olej z wiesiołka, olej z ogórecznika. Jednym z objawów niedoboru NNKT jest właśnie przesuszenie i łuszczenie się skóry. Oczywiście trzeba również pamiętać o regularnym  nawadnianiu naszego organizmu, unikaniu używek typu: alkohol, palenie tytoniu.

Jeśli chodzi o profesjonalne zabiegi, naprawdę warto je wykonać aby dogłębnie nawilżyć taką cerę. Polecam udać się na peeling chemiczny, kawitacyjny czy sonoforezę. Świetnym zabiegiem mocno nawilżającym jest AsiaticPeel, który bazuje na kwasie azjatykowy. Kwas ten świetnie nawilża naszą skórę ponieważ między innymi pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu, wykazuje również działanie antyoksydacyjne.