Jak prawidłowo pielęgnować twarz?

Środa 3 listopada 2021 • Katarzyna Fudala

Spis treści: [ukryj]

Czy wiesz, że to jak dzisiaj dbamy o swoją cerę, będzie miało wpływ na jej stan i wygląd za kilka, a nawet kilkadziesiąt lat? Dlatego dla zachowania zdrowego i młodego wyglądu warto poświęcić jej prawidłowej pielęgnacji odpowiednio dużo uwagi.


Na podstawie własnego doświadczenia z pracy mogę stwierdzić, że większość osób nie dba właściwie o skórę twarzy.

Podstawowy błąd polega na myciu twarzy zwykłymi mydłami. Doprowadza to do uszkodzenia bariery ochronnej skóry,co skutkuje ściąganiem,pieczeniem,zaczerwienieniem, łuszczeniem a nawet zaostrzeniem trądziku.

 

Jak więc do tego nie dopuścić?

Warto sięgać po kosmetyki przeznaczone do naszego rodzaju cery ( sucha, tłusta, normalna, mieszana), gdyż tylko w ten sposób zapewnimy jej taką pielęgnację, jaką potrzebuje. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszej skóry.


Prawidłowa pielęgnacja twarzy składa się z kilku etapów.


Oczyszczanie rano i wieczorem


Pierwszym i najważniejszym etapem prawidłowej pielęgnacji jest jej dokładne oczyszczanie. Wieczorem pozbywamy się warstwy makijażu, kurzu, pyłu, sebum oraz bakterii, które gromadzą się na naszej twarzy w ciągu dnia. Rano usuwamyresztki kosmetyku nałożonego na noc, nadmiar sebum i kurz. Do wykonania tej czynności warto sięgnąć po delikatne preparaty, które subtelnie, lecz skutecznie oczyszczą skórę np. żele, pianki, płyny micelarne, mleczka.


Tonizowanie


Kolejnym krokiem jest tonizowanie. Ten etap jest bardzo często pomijany i bagatelizowany. I to błąd! Po oczyszczeniu twarzy i każdym kontrakcie z wodą, kwasowe pH skóry zostaje zaburzone. W ten sposób skóra traci swoją barierę ochronną, która zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, bakterii i grzybów. Dlatego tak ważny jest tonik, gdyż przywraca jej naturalne pH. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, odświeża, nawilża, spowalnia produkcję sebum i regeneruje skórę. Co ważne nawilżona i nawodniona tonikiem skóra wchłania znaczenie więcej składników odżywczych zawartych w kremie. Ważne aby wybierać toniki bezalkoholowe, które nie wysuszają skóry i nie powodują podrażnień.


Krem nawilżający


Po dokładnym oczyszczeniu i stonizowaniu kolej na bardzo istotny etap-aplikacja kremu. Rano warto wybrać lekki, nawilżający krem z filtrem UV, którego zadaniem jest pielęgnacja oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Wieczorem zaś warto sięgnąć po preparat z bogatszym składem – odżywczy. A dlaczego? Dlatego, iż to właśnie nocą dochodzi do maksymalnej regeneracji i odbudowy skóry. Warto więc posiadać oddzielny krem na noc i na dzień.Stosowanie kremów zapewnia zdrowy wygląd oraz zapobiega utracie wody z naskórka. Ich wybór powinien być dopasowany do wieku i rodzaju skóry. Tak jak płuca potrzebują tlenu tak skóra potrzebuje nawilżenia! A więc zatroszcz się o to.


Peeling i maseczka


Niezbędnym elementem dbania o skórę jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Peeling warto wykonywać raz w tygodniu. Do tego celu możemy wybrać peeling ziarnisty lub enzymatyczny- w zależności od rodzaju naszej cery. Stosowanie peelingu wspomaga proces naturalnej odnowy skóry, poprawia mikrokrążenie, oczyszcza, wygładza oraz ułatwia wnikanie składników aktywnych z kosmetyków. W parze z peelingiem idzie wykonywanie maseczek. Należy dobrać ją do potrzeb skóry – odżywczą, nawilżającą, regenerującą lub przeciwzmarszczkową. Nakładamy ją zaraz po zrobionym peelingu. Pomoże ona zregenerować naskórek i poprawić jego wygląd.

 

Codzienna pielęgnacja twarzy jest istotnie ważna i potrzebna! Przestrzegaj i postępuj zgodnie z opisanymi etapami a twoja skóra będzie ci za to wdzięczna.