Jak dbać o skórę po zabiegach przeciwzmarszczkowych by utrzymać efekty?

Sobota 10 czerwca 2023 • Zuzanna Miesiarczyk

Jest to częste pytanie wśród osób korzystających z zabiegów o działaniu przeciwzmarszczkowym. Należy pamiętać, że pielęgnacja pozabiegowa jest bardzo istotna i to od niej w dużej mierze zależy czy efekty będą długo widoczne i zadowalające. Od czego więc zacząć? Który krok jest najważniejszy? Zapraszam Cię do poniższego artykułu, w którym opowiem jak dbać o skórę po zabiegach.

Bezpośrednio po niektórych zabiegach skóra może być podrażniona, bardziej wrażliwa, mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków o działaniu mocno nawilżającym, regenerującym, łagodzącym. Dobrze sprawdzą się kosmetyki z zawartością allantoiny, wody termalnej, a także z wyciągiem z wąkroty azjatyckiej, kwasem hialuronowym, panthenolem.

Niezwykle istotne jest także stosowanie preparatów fotoprotekcyjnych.  Słońce ma bardzo niekorzystny wpływ na naszą skórę. Promieniowanie może prowadzić do powstania oparzeń słonecznych, przebarwień i zmian w pigmentacji skóry, zwiększenia suchości skóry oraz ogólnego pogorszenia jej kondycji. W skórze właściwej pod wpływem promieniowania UV zmniejsza się poziom kolagenu. Zauważyć można także redukcję mikrowłókien, które są bogate w fibrylinę. To wszystko prowadzi do zmniejszenia elatyczności i jędrności skóry oraz do  pogłębienia zmarszczek. Dlatego stosowanie kremów z wysokim filtrem jest aż takie istotne, zwłaszcza bezpośrednio po zabiegach kosmetycznych. Jeśli chcemy zachować jędrną, nawilżoną skórę, warto używać preparatów fotoochronnych przez cały rok. Dzięki temu będziemy zapobiegać przedwczesnemu starzeniu oraz uchronimy się przed nowotworem skóry.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu efektów pozabiegowych, warto stosować profesjonalną pielęgnację domową, która jest dobierana indywidualnie do potrzeb naszej skóry. Nie ma uniwersalnych produktów, które sprawdzą się u każdego. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz korzystanie z kosmetyków ukierunkowanych na nasze potrzeby.

Kolejna niezwykle istotna kwestia to nasz styl życia. Jak wygląda nasza dieta, ilość oraz jakość snu, ilość stresorów w naszym życiu oraz sposób radzenia sobie ze stresem, stosowane używki itd. Jeśli nasza dieta jest wysokoprzetworzona, spożywamy zbyt wiele tłuszczów nasyconych, cukru, soli, konserwantów, niestety może to źle wpływać na wygląd naszej skóry.

Bardzo ważne jest także spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Picie wystarczającej ilości wody będzie wpływało korzystnie nie tylko na jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, ale także na dobre samopoczucie.

Równie istotny jest nasz rytm okołodobowy. Czy chodzimy spać i budzimy się o podobnych godzinach? Czy wybudzamy się w nocy, jeśli tak, to czym to jest spowodowane? Jest to bardzo ważne, ponieważ odpoczynek pozwala na pełną regenerację układu nerwowego oraz na prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników. Niewystarczająca ilość przespanych godzin może negatywnie wpływać na nasze ogólne samopoczucie. W przypadku gdy zaniedbujemy sen, skóra jest ziemista, pozbawiona energii, budzimy się z podkrążonymi i spuchniętymi oczami, wzrasta poziom kortyzolu, zwiększa podrażnienie skóry, gruczoły łojowe stają się bardziej aktywne co prowadzi do zaostrzenia trądziku, skóra traci jędrność w wyniku uszkodzenia włókien kolagenowych.

Jeśli chcemy długo cieszyć się młodym wyglądem cery, pozbawionej zmarszczek, jędrnej i nawilżonej, należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol oraz papierosy. Substancje te mają bardzo niekorzystne działanie na naszą skórę oraz przyspieszają starzenie.

Jak możemy zauważyć, na to jak długo efekty pozabiegowe będą widoczne składa się wiele czynników. Ważne jest nie tylko wykonywanie zabiegów, ale także pielęgnacja pozabiegowa oraz nasz styl życia.