Dlaczego oczyszczanie jest kluczowym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej?

Środa 5 lipca 2023 • Zuzanna Miesiarczyk

Spis treści: [ukryj]

Oczyszczanie jest pierwszym oraz najważniejszym etapem w codziennej pielęgnacji skóry. Jeśli wykonujemy je w poprawny sposób, możemy realnie wpłynąć na poprawę wyglądu cery. Oczyszczanie powinno być zarówno delikatne jak i skuteczne. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór produktu, dopasowanego do naszego rodzaju cery.

Skórę powinniśmy oczyszczać zarówno rano jak i wieczorem. Krok ten pozwala na przygotowanie skóry do dalszych etapów pielęgnacji. Poranne oczyszczanie pozwala na zmycie resztek produktów używanych wieczorem, a także pozbycie się potu, sebum oraz kurzu. Oczyszczanie skóry wieczorem powinno być dwuetapowe. Jeśli używamy toniku, serum, kremów z filtrem przeciwsłonecznym, to umycie skóry tylko jeden raz niestety nie wystarczy. Jeżeli nakładamy makijaż, to jako pierwszy krok oczyszczania możemy użyć lekkiego olejku do demakijażu lub płynu micelarnego. Następnie dokładnie oczyszczamy twarz pianką lub żelem do mycia twarzy. Tutaj kilkunastosekundowe mycie twarzy to za mało. Powinniśmy oczyszczać skórę przez około 90 sekund, aby dobrze rozprowadzić produkt na powierzchni skóry, a następnie dokładnie go spłukać. Do osuszania skóry najlepiej używać higienicznych ręczników papierowych, chust kosmetycznych, bądź chusteczek. Takie jednorazowe produkty pozwalają na higieniczne osuszenie skóry. Ważne, aby nie pocierać skóry, lecz delikatnie osuszać poprzez przyłożenie do powierzchni skóry. Osuszając twarz w nieprawidłowy sposób, możemy doprowadzić do podrażnienia skóry lub wystąpienia niedoskonałości.

 

Dlaczego oczyszczanie jest kluczowym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej?

  • usuwa zanieczyszczenia (pot, sebum, kurz, metale ciężkie pochodzące ze smogu i spalin, resztki makijażu, produkty do pielęgnacji), które pozostawione na powierzchni skóry mogą powodować powstawanie zaskórników, niedoskonałości, stanów zapalnych lub zaburzyć barierę hydrolipidową skóry.
  • prawidłowe oczyszczanie, produktem dobrze dobranym do potrzeb naszej skóry, pozwala na utrzymanie równowagi pH. Gdy równowaga ta jest zachwiana, może się to objawiać suchością, podrażnieniem, swędzeniem, zaczerwienieniem. Dlatego też używanie mydeł do oczyszczania nie jest dobrym pomysłem. Kosmetyk ten posiada wysoko zasadowe pH, które zaburza równowagę skóry. Najlepszym wyborem będzie delikatny żel lub pianka, która dokładnie oczyści skórę, bez jej podrażnienia.
  • oczyszczanie przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Kosmetyki, które nałożymy po etapie oczyszczania, będą lepiej przenikać w głąb skóry oraz będą wykazywać lepsze działanie terapeutyczne.

 

Oczyszczanie jest bardzo istotnym krokiem w pielęgnacji skóry. Jeśli chcemy, aby nasza cera wyglądała promiennie, świeżo oraz była dobrze nawilżona, nie powinniśmy lekceważyć codziennego dokładnego oczyszczania skóry, zarówno rano jak i wieczorem.