Czy można się trwale pozbyć przebarwień skóry?

Piątek 3 marca 2023 • Kinga Brzyzek

Czy można się trwale pozbyć przebarwień skóry?

Spis treści: [ukryj]

Jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez naszych klientów są przebarwienia.

 

Przyczyny powstawania przebarwień

Przyczyny powstania przebarwień  są różne od zmian trądzikowych do niekorzystnego działania promieniowania UV. Stanowią duże wyzwanie zarówno dla kosmetologów jak i samych klientów poprzez wieloczynnikową patogenezę.  Ich usuwanie jest procesem złożonym, kluczowe jest rozpoznanie czynnika wywołującego i odpowiednia profilaktyka.

Kuracja przebarwień jest długotrwała i problematyczna, często przebarwienie nawracają, a niestosowanie odpowiedniej pielęgnacji może pogłębiać problem.

Przebarwienia może wywołać: regularny stres i napięcie nerwowe, stosowanie leków, preparatów/herbat ziołowych np. zawierających pokrzywę, predyspozycje genetyczne. 

 

Jaką rolę odgrywa melanina?

Melanina (barwnik, którego nadmierne skupisko powoduje przebarwienie) chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym promieniowanie UVA jak i UVB. Chroni komórki warstw naskórka przed degradacją oraz jest wymiennikiem jonowym, przez co detoksykuje organizm z metali ciężkich. Odgrywa zatem bardzo ważną rolę w naszym organizmie.

 

Czy można powiedzieć, że przebarwienia da się usunąć w 100% ?

Nie. Przebarwienia możemy rozjaśnić, ale nie usunąć.  Rozjaśnienie jest możliwe nawet o 95%  przez co koloryt skóry wyrównuje się,  a cera staje się promienna. Rozjaśnienie zmian barwnikowych zlokalizowanych w obrębie naskórka można zlikwidować w czasie 6-12 miesięcy, natomiast te głęboko zlokalizowane wymagają znacznie dłuższej kuracji ok. 2-4 lata.

 

Jakie zabiegi polecam na przebarwienia?

 

W procesie rozjaśniania przebarwienie należy rozpocząć od rozpoznania źródła, redukcji objawów, a następnie hamowaniu procesu pigmentacji. W hamowaniu procesu pigmentacji skuteczne będą zabiegi takie jak: terapia kwasowa z zastosowaniem np. kwasu mlekowego lub traneksamowego, mezoterapia mikroigłowa lub igłowa oraz terapia retinoidami.

25% retinol dostępny w naszym salonie skutecznie rozprawi się z przebarwieniami poprzez ograniczenie rozrostu wypustek dendrytycznych melanocytu.

 

Przebarwienia powstałe w skutek zaburzonego procesu melanogenezy wymagają szczególnej pielęgnacji nie tylko gabinetowej, ale również domowej.