Co na rozszerzone naczynka? Zabiegi kosmetyczne czy medycyna laserowa?

Czwartek 11 sierpnia 2022 • Kinga Brzyzek

Co na rozszerzone naczynka? Zabiegi kosmetyczne czy medycyna laserowa?

Spis treści: [ukryj]

Rozszerzone naczynka na twarzy są to zmiany skórne, zwane teleangiektazjami, które występują najczęściej u osób z delikatną skórą. Na początku objawiają się one poprzez powstawanie rumienia czy zaczerwienienia skóry. Przyczyną ich powstawania jest hormon estrogen, który rozluźnia naczynia krwionośne. Na wskutek tego naczynia stają się kruche i pękają.


Jakie mogą być przyczyny rozszerzonych naczynek na twarzy?

 • promieniowanie UV
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry, zbyt mocne kosmetyki, peelingi gruboziarniste
 • nadciśnienie
 • zmiany hormonalne
 • genetyka
 • sterydy
 • długotrwałe narażanie skóry na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (wiatr, mróz,
  słońce)


Jakie zabiegi w salonie kosmetycznym ?


W ówczesnych czasach w salonach kosmetycznych znajdziemy wiele zabiegów dla wybranego problemu. W przypadku problemu z rozszerzonymi naczynkami świetnym rozwiązaniem są zabiegi z użyciem kwasów, które złuszczają naskórek i pobudzają skórę do regeneracji.

 

Do cery naczynkowej najbardziej polecane są kwasy:

 • fitowy - obkurcza on rozszerzone naczynka, oraz blokuje aktywne jony miedzi.
 • azelainowy - zmniejsza on stany zapalne, ale również łagodzi trądzik różowaty. Działa antybakteryjnie
  i przeciwstarzeniowo.
 • laktobionowy - redukuje on rumień, przyspiesza gojenie się skóry przy trądziku różowatym, oraz
  rozjaśnia przebarwienia.


Kolejnym rozwiązaniem są zabiegi mezoterapii.

Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem bezinwazyjnym przeznaczonym dla cery wrażliwej i delikatnej, która jest podatna na podrażnienia. Tą metodą wprowadzamy w głąb skóry właściwe preparaty, które wzmacniają naczynia krwionośne. Produkt jest wprowadzany za pomocą kontrolowanych impulsów elektrycznych.

Mezoterapia mikroigłowa to także zabieg dla cery naczynkowej. Poprzez mikronakłucia dostarczane są w głąb skóry produkty, które wzmacniają naczynia krwionośne, oraz stymulują procesy regeneracji. Metoda ta rekomendowana jest dla cery, która wymaga intensywnej terapii.

Warto pamiętać, że chcąc pozbyć się problemu naczynek musimy uzbroić się w cierpliwość. Zalecane jest systematyczne korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych w serii co dwa tygodnie. Im naczynka są starsze i długi czas znajdują się na twarzy, tym gorzej je usunąć.


Kiedy zdecydować się na zabieg laserowego usuwania naczynek ?


Zamykanie naczynek laserem jest jedną z najbardziej skutecznych metod, której efekty są widoczne od razu. Podczas tego zabiegu impulsy świetlne intensywnie oddziaływają na skórę. Zabieg polega na pochłonięciu przez hemoglobinę energii lasera. Następstwem tego jest wyparowanie wody z ścianek naczyń , a one stopniowo obumierają i ulegają usunięciu z tkanki.

Pierwsze efekty są widoczne od razu, lecz konieczne może być powtórzenie zabiegu. Tak samo jak w przypadku leczenia peelingiem chemicznym trzeba mieć na uwadze, że im dłużej naczynko przebywa na twarzy, tym dłuższy będzie czas leczenia.

 

Tryb życia a cera naczynkowa


Przy cerze naczynkowej ważna role odgrywa także tryb życia. Warto zrezygnować z niezdrowych nawyków, nadmiernego opalania , czy korzystania z saun lub basenów. Istotnym aspektem jest, także stosowanie pielęgnacji odpowiednio dobranej do cery naczynkowej.