
Wiosna nie oznacza końca retinoidów! Oto co musisz wiedzieć
- Katarzyna Dziurzyńska
- Piątek 4 kwietnia 2025
Ostatnia aktualizacja 5 kwietnia 2025
Wiele osób popełnia ten sam błąd. Nie rób tego!
Jeśli używasz retinoidów od jakiegoś czasu i martwisz się, że z nastaniem wiosny i lata będziesz musiała odstawić swoje ulubione kosmetyki... to martwisz się niepotrzebnie :)
Czy można stosować retinol wiosną i latem?
Retinoidy to jedne z moich ulubionych substancji aktywnych stosowanych w kosmetologii. Najbardziej doceniam ich wielozadaniowość. Nazywam je kosmetycznym panaceum. Sceptycy mogliby powiedzieć, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego….ale nie tym przypadku.
Retinoidy mają udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające, regulujące wydzielanie sebum, antybakteryjne. Pomagają w przypadku utraty jędrności i elastyczności, przebarwień i nierównomiernego kolorytu cery oraz łojotoku i trądziku. Retinoidy mogą stosować również osoby ze skórą naczyniową i wrażliwą. Ważny jest wówczas wybór preparatu z odpowiednią formą i stężeniem retinoidu oraz stosowanie go ściśle według zaleceń kosmetologa.
By efekty działania retinolu i jego pochodnych były trwałe zaleca się kontynuację terapii nawet przez kilkanaście miesięcy. Oznacza to, że preparaty z retinoidami nie tylko mogą, ale wręcz powinny być stosowanie całorocznie. Nie są bowiem substancjami światłouczulającymi. Dobrze dobrane stężenie i forma retinoidu nie zrobią nam krzywdy.
"Mam więc nie przerywać stosowania retinoidów przy słonecznej pogodzie?"
- Absolutnie tak! Stosuj całorocznie! Pod pewnymi warunkami.”
Obecność retinoidów w pielęgnacji wiosną i latem będzie bezpieczna jeśli:
- będziemy je aplikować w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej
- pamiętamy o ochronie przeciwsłonecznej SPF
- skóra jest już przyzwyczajona do retinoidów, ma zbudowaną tolerancję (ukończony proces retynizacji)
- wybierzemy mało drażniącą formę retinoidów np. Retinaldehyd, Retinian Retinylu (formy stabilne, o spowolnionym uwalnianiu)
Pamiętaj!
Nie rozpoczynaj kuracji wysokim stężeniem retinolu w okresie dużego nasłonecznienia. Uwrażliwienie i ścieńczenie naskórka, w kontakcie z promieniowaniem UV może spowodować wystąpienie przebarwień.
Katarzyna Dziurzyńska
Kosmetolog Krościenko nad Dunajcem
Kosmetolog z wykształcenia i pasji.
Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia . Pracuje w branży beauty od prawie 15 lat jako praktyk i wykładowca/nauczyciel w szkołach policealnych.
Obszarem moich szczególnych zainteresowań są zabiegi biostymulujące skórę (mezoterapia mikroigłowa oraz terapie kwasowe), przeciwstarzeniowe, antytrądzikowe.
Z równym zaangażowaniem wykonuję manicure i pedicure. Z chęci rozwoju doszkalam się w zakresie upiększania oprawy oka (henna pudrowa, laminacja brwi, lifting rzęs).