Różnica między trądzikiem różowatym a pospolitym

Czwartek 15 grudnia 2022 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Trądzik jest chorobą, która najczęściej dotyka osoby w okresie dojrzewania, jednak coraz częściej zdarza się, że osoby które okres dojrzewania mają dawno za sobą nadal z nim walczą. Czym jest trądzik, dlaczego powstaje, czym różni się trądzik pospolity od różowatego i jak z nim walczyć ?

 

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą , która zaburza pracę gruczołów włosowo-łojowych. Zaburzenie to prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum, co skutkuje powstawaniu stanów zapalnych. Zmiany trądzikowe najczęściej zajmują twarz, ale czasami też plecy, czy klatkę piersiową. Wyleczony trądzik może zostawiać po sobie blizny.

 

Co wpływa na powstawanie trądziku?

Na powstawanie trądziku może wpływać wiele czynników takich jak :

  • nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych
  • wpływ hormonów w szczególności androgenów
  • zapalenie mieszków włosowych
  • zła i zbyt agresywna pielęgnacja skóry
  • zła dieta, stres i używki

 

Trądzik pospolity a różowaty

Trądzik pospolity i trądzik różowaty są tak samo przewlekłą chorobą zapalną skóry, jednak różnią się od siebie.


- trądzik pospolity zaczyna się najczęściej w wieku dojrzewania, w trądziku różowatym zaś wykwity zaczynają pojawiać się po 35 roku życia, gdy choroba przechodzi w drugie stadium.

- trądzik pospolity cechuje się powstawaniu wykwitów ropnych, zaskórników otwartych i zamkniętych. Trądzik różowaty rozpoczyna się zaś od napadowego rumienia, który łatwo pomylić z cerą wrażliwą. Nie ma wtedy jeszcze żadnych wykwitów.

- trądzik pospolity najczęściej występuje w strefie T (broda, nos, czoło), trądzik różowaty najczęściej zlokalizowany jest na brodzie, nosie i policzkach.

- w trądziku pospolitym występują zaskórniki, w trądziku różowatym nie ma ich.

 

Jak leczyć trądzik?

Na początku leczenia warto wybrać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji ( nieodpowiednia pielęgnacja może zaostrzyć chorobę).


Przy pielęgnacji twarzy z trądzikiem różowatym powinny znajdować się bardzo delikatne kosmetyki, bez alkoholu, substancji zapachowych, barwiących i silnie myjących. Przy tego typu cerze świetnie sprawdzi się kwas azelainowy.


Przy pielęgnacji trądziku pospolitego warto zainwestować w delikatne, antybakteryjne żele, lub pianki do mycia. Ważnym etapem jest stosowanie toniku, który przywróci naturalne pH skórze.

Do cery z trądzikiem pospolitym świetnie sprawdzą się składniki aktywne takie jak : Retinol kwasy AHA i BHA, które posiadają bardzo szeroki zakres zastosowań. Warto pamiętać, że skóra tłusta i trądzikowa potrzebuje dobrego nawilżenia, jeśli skóra będzie zbyt wysuszona trądzik może się zaostrzyć.