Przyczyny i rodzaje przebarwień skóry po okresie letnim.

Czwartek 19 października 2023 • Martyna Reśczak

Przyczyny i rodzaje przebarwień skóry po okresie letnim.

Spis treści: [ukryj]

Minął okres wakacji a na twej twarzy pozostały małe ciemne plamki. Kropki i plamki o różnych odcieniach brązu, z pewnością nie dodają uroku naszej cerze, która wygląda wówczas na starszą i zmęczoną.

 

Przyczyna powstawania przebarwień

Pojawienie się przebarwień jest związane z naturalnym barwnikiem występującym w naszej skórze, melaniną. Decyduje on o jej odcieniu i chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kiedy komórki barwnikowe zwiększają znacząco produkcję melaniny bądź następuje ich nadmierne zagęszczenie, gromadzi się ona miejscowo, zamiast równomiernie rozprowadzić się w skórze i w ten sposób pojawiają się przebarwienia. Zazwyczaj dochodzi do nich w miejscach najbardziej narażonych na oddziaływanie promieni słonecznych, czyli na twarzy, dekolcie, dłoniach czy ramionach. Z wiekiem na naszej skórze pojawia się coraz więcej zmian pigmentacyjnych.

 

Promieniowanie słoneczne

Duży wpływ na powstawanie przebarwień ma ekspozycja na słońce. Dzieje się tak za sprawą nadmiernego wydzielania melaniny, której funkcją jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dlatego im dłużej i częściej wystawiamy swoją skórę na działanie promieni słonecznych, tym więcej melaniny produkuje nasz organizm. Oprócz czynników genetycznych decydujący wpływ na powstawanie przebarwień mają zmiany hormonalne, zarówno naturalne związane z ciążą, jak i te, wynikające z przyjmowania doustnej antykoncepcji lub stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Do powstawania przebarwień przyczyniają się także choroby takie jak cukrzyca, schorzenia wątroby czy niewydolność nerek oraz leki fotouczulające jak antybiotyki, leki nasercowe czy preparaty na bazie dziurawca. Zmiany pigmentacyjne pojawiają się także jako konsekwencja stanów zapalnych skóry, takich jak trądzić czy wysypki alergiczne.

 

Rodzaje przebarwień

Przebarwienia skórne mogą przyjmować różne formy w zależności od ich przyczyn. Najczęściej pojawiają się :

  • Ostuda czyli melasma - symetrycznie ułożone nieregularne plamy na skórze o barwie brązowej. Występują przede wszystkim u kobiet w czasie ciąży lub w okresie menopauzy. Na ich powstawanie mają wpływ hormonalne środki antykoncepcyjne oraz zaburzenia endokrynologiczne.
  • Piegi to gładkie przebarwienia w postaci wielu drobnych plamek koloru żółtego, rudawego lub ciemnobrązowego. Przyczyny ich powstawania są uwarunkowania genetyczne.
  • Plamy soczewicowate to drobne okrągłe lub owalne plamki, podobne do ziaren soczewicy. Mogą mieć barwę jasnobrązową lub niemal czarną i wyraźnie odcinają się na tle zdrowej skóry. Występują między 30 a 50 rokiem życia i ciemnieją z upływem czasu.
  • Przebarwienia pozapalne powstają w miejscach gdzie wcześniej doszło do procesu zapalnego. Ich przyczyny to AZS, trądzik, liszaj lub łuszczyca. Powstają samoistnie po wyleczeniu procesu zapalnego w skórze.
  • Przebarwienia polekowe występują jako efekt uboczny działania wielu leków, które dodatkowo nasilają działanie promieni UV. Zmiany te mają postać brązowych lub niebieskich przerwanień.

 

Domowe sposoby na przebarwienia są nieskuteczne?

Przebarwienia bardzo często zlokalizowane są w skórze właściwej, dlatego próby usunięcia ich domowymi sposobami w większości przypadków okazują się nieskuteczne. Usunięcie przebarwień wymaga czasu i składa się z serii regularnie powtarzanych zabiegów.

 

Więc co robić aby pozbyć się przebarwień?

Istnieje wiele metod przeciwdziałania zmianom pigmentacyjnym. Bardzo dobre efekty w usuwaniu różnego rodzaju przebarwień dają peelingi chemiczne, dobierane indywidualnie, zależnie od potrzeb klienta. Peelingi nie tylko złuszczają, lecz także pobudzają w głębszych warstwach skóry proces mnożenia i dzielenia się komórek, regenerując ją. W leczeniu nawracających przebarwień dobrze sprawdzi się również laser lub zabiegi z retinolem. Należy jednak pamiętać, że pewnych przebarwień nie da się całkowicie usunąć, można je oczywiście spłycić i rozjaśnić, dzięki czemu staną się mniej zauważalne.  Należy również pamiętać, że nawet jeśli pozbędziemy się całkowicie przebarwień, mogą one powrócić pod wpływem promieni UV, dlatego nieodzownym elementem naszej codziennej pielęgnacji powinny być kremy z filtrem SPF UVA i UVB.

 

Efekt: Laserowe usuwanie przebarwień Nowy Targ

Laserowe usuwanie przebarwień Nowy Targ

 

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się przebarwień i nie wiesz od czego zacząć, zapraszam na konsultacje. Wspólnie dobierzemy odpowiednią terapię dostosowaną do potrzeb twojej skóry.