Jak pozbyć się przebarwień na dłoniach i nie tylko na dłoniach ?

Czwartek 4 marca 2021 • by Ola Ligas


Zadbane dłonie są wizytówką każdej z nas. Starannie wykonany manicure, nawilżona gładka skóra czy piękna biżuteria dodają naszym dłoniom szyku i elegancji. Czy i Ty możesz pochwalić się swoimi dłońmi i bez skrępowania pokazać je światu ? Czy może chowasz je pod rękawiczkami czy w kieszeni kiedy tylko jest taka możliwość ?

A70118B9-3B0C-4AF2-90CF-23534F3A3E1C


Problem przebarwień starczych lub posłonecznych w okolicy dłoni jest bardzo powszechny i często spotykany. Niechroniona filtrami skóra na rękach jest stale eksponowana na szkodliwe działanie promieni słonecznych, przez co w sposób szczególny jest narażona na pojawienie się przebarwień.


Opalenizna jest niczym innym jak aktem obronnym skóry przed promieniowaniem UV. W miejscu naświetlanym dochodzi do wytwarzania melaniny, która gromadzi się w nieregularnych skupiskach i prowadzi do powstania przebarwień posłonecznych. Plamy starcze powstają w ten sam sposób, lecz już bez udziału promieni UV. Starzenie się skóry i całego organizmu prowadzi do uszkodzenia procesu melanogenezy, a nierównomiernie gromadząca się melanina powoduje zmiany barwnikowe.


Jak możemy temu zaradzić ?

W naszym gabinecie mamy do wyboru dwa sposoby na walkę z przebarwieniami. Po dokładnej, indywidualnej konsultacji, możemy zaproponować laserowe usuwanie przebarwień lub depigmentacyjny zabieg na bazie mieszanki kwasów chemicznych.


Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień ?

Melanina jest barwnikiem silnie pochłaniającym promienie IPL. Podczas zabiegu dochodzi do mocnego podgrzania komórek skóry, co powoduje ich fragmentację i zniszczenie. Część melaniny jest usuwana przez układ immunologiczny, a część po ściemnieniu wraz ze strupem złuszcza się z powierzchni skóry. Zabieg ten wykonujemy w serii, w okresie jesienno- zimowym, na nieopalonej skórze.


Chemiczne usuwanie przebarwień polega na nałożeniu na skórę substancji kwasowych, które również działają na przebarwienia o różnym pochodzeniu. Zabieg ten ma wiele zalet, ponieważ zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się barwnika w skórze, rozjaśnia istniejące już przebarwienia i delikatnie złuszcza warstwę rogową skóry wyrównując jej koloryt. Zabieg należy wykonać w serii a jego dodatkową zaletą jest możliwość wykonywania go o każdej porze roku. Aby uzupełnić terapię
gabinetową i utrzymać osiągnięty efekt, zaleca się stosowanie dedykowanej dla tej linii zabiegowej pielęgnację domową.


Problem przebarwień dotyka nie tylko skórę dłoni, często zmiany barwnikowe widoczne są na twarzach, głównie kobiet, które są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących np. w okresie ciąży, przekwitania, czy przyjmowanych leków.

Wyżej wymienione zabiegi równie dobrze radzą sobie z usuwaniem przebarwień powstałych na skórze twarzy.