Jak pielęgnować tłustą cerę?

Poniedziałek 23 maja 2022 • Kinga Brzyzek

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Spis treści: [ukryj]

Cera tłusta jest jedną z tych, które wymagają szczególnej uwagi i odpowiedniego zadbania ponieważ może ona predysponować to rozwoju trądziku. Zazwyczaj spowodowana jest nadczynnością gruczołów łojowych i pojawia się często w okresie dojrzewania kiedy to zmienia się gospodarka hormonalna.

 

Jak rozpoznać tłustą cerę?

Na skórze takiej jest pogrubiony naskórek, który nadaje jej szarawy kolor, często występują przebarwienia i jest ona słabo ukrwiona, występuje też duża ilośćzaskórników. Charakterystyczne jest  błyszczenie się skóry spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum. Plusem takiej cery jest to, że zaczyna się ona później starzeć. Może przekształcać się w cerę mieszaną z biegiem czasu.

 

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Podstawą jeśli chodzi o pielęgnację takiej cery jest przede wszystkim nawilżanie. Ważne jest dobranie kosmetyków z odpowiednimi składnikami aktywnymi, które wiążą wodę np.: kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, kwas mlekowy.

Ważne jest aby pamiętać o kosmetykach, mających działanie sebostatyczne - które ogranicza/hamuje syntezę łoju przez gruczoły łojowe np.: kwas azelainowy, ekstrakt z drożdży, związki cynku, wit. B6, związki siarki, retinoidy, algi, aloes.

Kolejnym ważnym kierunkiem działania jest działanie bakteriostatyczne. Sama nadprodukcja łoju nie wystarczy żeby pojawiły się na niej zmiany trądzikowe, łój jest doskonałą pożywką dla bakterii propionumbacteriumacne- które przyczyniają się do rozwoju zmian ropnych. Zatem aby temu zapobiec należy pamiętać w swojej pielęgnacji o składnikach, które hamuję namnażanie się baterii na skórze np.: kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z rumianku, kawas oleanowy, kwas azelainowy.

W pielęgnacji cery tłustej nie powinno też zabraknąć substancji, które działają keratolitycznie, czyli zmniejszają warstwę rogową naskórka np.: kwas glikolowy, kwas migdałowy, kawas azelainowy, kwas salicylowy.

Ważne jest również działanie łagodzące i przeciwzapalne, ograniczające możliwość powstawania stanów zapalnych. Np.: pantenol, nagietek, rumianek, aloes, zielona herbata. Substancje matujące np.: glinki (najczęściej glinka zielona, ponieważ ma działanie sebostatyczne, przeciwzapalne lub biała-działa łagodząco, przeciwzapalnie).

 

Jakie zabiegi warto wykonać przy cerze tłustej?

  1. Nawilżające. Częstym błędem jest nadmierne przesuszanie takiej cery co może doprowadzić do tego że będzie ona odwodniona.
  2. Regularne złuszczanie naskórka, najlepiej profesjonalnymi peelingami chemicznymi, peelingi mechaniczne również będą skuteczne (mikrodermabrazja), peeling kawitacyjny.
  3. Oczyszczanie manualne. Zabieg ten pomoże oczyścić cerę z zaskórników otwartych i zamkniętych.

Niewątpliwie cera tłusta nie należy do łatwych w pielęgnacji. Jednak jeśli odpowiednio o nią zadbamy nie powinna przysparzać nam większych problemów.