Największym wyzwaniem w pracy kosmetologa jest odnalezienie przyczyny problemu skórnego, który może mieć związek z wieloma aspektami życia. Żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, z przetworzoną żywnością oraz w zestresowanym społeczeństwie. Ponadto otaczani jesteśmy ogromną ilością reklam kosmetyków zarówno w social mediach jak i telewizji, gdzie jesteśmy zapewniani, że za pomocą jednego cudownego kremu nasz trądzik i przebarwienia znikną a skóra stanie się jedwabiście gładka. Zarówno niewłaściwa dieta, pielęgnacja jak i tryb życia mają ogromny wpływ na naszą skórę, rolą kosmetologa jest holistyczne podejście do odnalezienia przyczyny problemu skóry, zaplanowanie pielęgnacji gabinetowej oraz domowej, która przyczyni się do poprawy funkcjonowania skóry.
Diagnostyka laboratoryjna jest niezbędnym elementem naszej pracy, to właśnie naszą rolą jest wskazanie klientowi badań, które pomogą mu odnaleźć przyczyny problemów na poziomie skóry, włosów i całego ciała. Diagnostyka laboratoryjna to temat niezwykle zawiły, skomplikowany, wymagający szerokiej wiedzy. Nawet z pozoru niewielkie odchylenia mogą być kluczową informacją i początkiem wdrożenia kolejnych kroków diagnostycznych. Każdy nasz podopieczny może wymagać innego pakietu badań. Podstawą jest dogłębna konsultacja, wywiad i rozmowa. Ważnym aspektem są choroby występujące w rodzinie, jakie badania były dotychczas wykonywane i jakie dolegliwości zdrowotne, zaburzenia u siebie obserwuje. Dopiero na tej podstawie możemy zasugerować poszczególne badania.
Jak przygotować się do badania ?
Potencjalnie każdy suplement, lek czy zioła mogą modyfikować pewne parametry. Stres przed pobraniem krwi czy zwykły bieg do laboratorium może już znacząco zmienić wyniki, np. zwiększyć poziom kortyzolu, prolaktyny czy nawet białych krwinek. Natomiast późny posiłek, bogaty w tłuszcze nasyconeda nam obraz wysokiego cholesterolu.
Na 24 godziny przed badaniem należy nie spożywać alkoholu, ponieważ może dawać obraz niskiego MCV, co książkowo wskazuje na niedobór żelaza lub kwasu foliowego.
Rano przed badaniem do większości parametrów warto być na czczo. Ostatni posiłek najlepiej spożyć do 20. Rano można wypić szklankę wody, większe ilości wody mogą dać obraz zmniejszonego hematokrytu.
Przed diagnostyką należy na 5-7 dni odstawić wszelkie suplementy z biotyną, ponieważ może ona zaburzyćwiele wyników badań.
Podstawowe badania w diagnostyce
Jednym z najważniejszych a zarazem podstawowym i dostępnym cenowo badaniem jest morfologia krwi. Mimo, że jest badaniem wrażliwym na rozmaite czynniki, stres czy dietę to przekazuje ona masę kluczowych informacji, które zazwyczaj wymagają rozszerzenia w kolejnych badaniach. Na podstawie morfologii możemy ocenić m.in: niedobory żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego, odwodnienie organizmu, obecność alergii pokarmowych, pasożytów, wirusów, stany zapalne jelit czy stan immunologiczny.
Wybrane badania biochemiczne i ich wpływ na skórę
Cynk kluczowy pierwiastek w naszym organizmie, bierze on udział w reakcjach odpornościowych, hamuje rozwój stanów zapalnych. Jego niski poziom jest związany z rozwojem wielu dermatoz jak trądzik, natomiast podwyższony poziom może powodować zmiany skórne, m.in. łojotok, stany zapalne. W diagnostyce tego pierwiastka skupiamy się na analizie fosfatazy alkalicznej.
Żelazo to jest niezbędnym pierwiastkiem w funkcjonowaniu naszego organizmu, odgrywa kluczową rolę, m.in. w transporcie tlenu, metabolizmie oksydacyjnym. Ferrytyna to białko odpowiadające za magazynowanie żelaza. Jej wysoki poziom może wskazywać na przewlekłe choroby wątroby czy zapalenie stawów, natomiast niedobór wskazuje na upośledzone wchłanianie, niedobory żelaza, B12 i kwasu foliowego. Niski poziom żelaza oraz ferrytyny determinuje tempo regeneracji skóry, ponieważ ich niedobory będą opóźniać procesy gojenia.
Witamina D3 ma wpływ na wytwarzanie innych hormonów, odgrywa znaczącą rolę w procesach proliferacji i różnicowania wielu komórek w naszym organizmie. Z uwagi na bardzo wysoki wskaźnik niedoborów, witaminy D3 powinna być przyjmowana stale. Suplementacja D3 powinna zostać dobrana na podstawie wyników badań.
Insulina odpowiada za przyswajanie glukozy przez komórki, uwalniana jest wraz ze wzrostem glikemii. Wysoka insulina może dawać obraz podwyższonych androgenów co skutkuje łojotokiem, nieregularnymi miesiączkami czy nadmiernym owłosieniem. Coraz częściej za rozwojem zaskórników, zmian zapalnych, łojotoku skóry twarzy i głowy stoi niewłaściwie funkcjonująca gospodarka węglowodanowa. Ważne w jej ocenie jest diagnostyka insuliny oraz glukozy na czczo.
W aspekcie diagnostyki, przy jakichkolwiek odchyleniach, kierujemy podopiecznego do specjalisty, może okazać się, że przy nieprawidłowych wynikach wymagane będzie wsparcie endokrynologia, ginekologia czy dietetyka. Każdy nasz podopieczny wymaga w pełni indywidualnego, spersonalizowanego traktowania jednak do o absolutnych podstaw diagnostycznych, moim zdaniem zaliczamy morfologię z rozmazem, witaminę D oraz parametry tarczycowe a dopiero na podstawie odchyleń należy poszerzyć diagnostykę.
Dzięki holistycznemu podejściu w kosmetologii, postrzegamy nasze ciało jako całość. Jako, że wszystko jest ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałuje, nietrudno się domyślić, że tak samo bywa w przypadku pielęgnacji cery. Zapraszam Cię na konsultacje kosmetologiczne, podczas których wspólnie znajdziemy rozwiązanie problemów skórnych wpisujące się w koncepcję kosmetologii holistycznej obejmuje między innymi diagnostykę laboratoryjną i suplementację niezbędnych substancji aktywnych.