Czy częste mycie rąk i dezynfekcja niszczą dłonie? Jak prawidłowo zadbać o suche i zniszczone dłonie?

Poniedziałek 27 kwietnia 2020 • Kinga Brzyzek

Dłonie to nasza wizytówka. Wbrew pozorom jest to bardzo wymagająca część naszego ciała, potrzebująca odpowiedniej pielęgnacji. Nasze dłonie na co dzień są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wszystkie czynności, które wykonujemy każdego dnia np. zmywanie naczyń, kontakt z środkami chemicznymi czy praca fizyczna z pewnością nie pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji skóry dłoni.

Nie da się ukryć, że w dobie panującej pandemii nasze dłonie są jeszcze bardziej narażone na uszkodzenia przez częste mycie oraz dezynfekowanie rąk, które aktualnie jest podstawową czynnością zapobiegającą zakażeniu rozprzestrzeniającym się wirusem. Bez wątpienia ta forma ochrony przed bakteriami ma niekorzystny wpływ na  skórę dłoni. Częste mycie i dezynfekcja powodują przesuszenie i swędzące zaczerwienienia. Bardzo często występuje pękanie skóry oraz piekący ból, który wywołuje częste odkażanie.

 

Jak zadbać o dłonie?

Przede wszystkim przesuszonym dłoniom warto zafundować głęboką regenerację oraz prawdziwą "bombę witaminową", dzięki której skóra będzie odżywiona, gładka a przede wszystkim elastyczna.

W obecnej sytuacji tak, jak nie rozstajemy się z żelem antybakteryjnym nie powinniśmy się również rozstawać z kremem do rąk. W salonach kosmetycznych jest wiele kosmetyków przeznaczonych do skóry dłoni, które mają działać kompleksowo, czyli nawilżać, odżywiać i przede wszystkim chronić nasze dłonie.  

 

 

W takim razie jaki krem do rąk wybrać?

Należy pamiętać, że dobry krem nawilżający do rąk w swoim składzie powinien zawierać kwas hialuronowy, lanolinę i mocznik. Składniki te odpowiadają za głębokie nawilżenie, jednocześnie uelastyczniają i wygładzają skórę. W przypadku mocno podrażnionych i popękanych dłoni warto stosować również produkty zawierające w składzie witamina E, która odpowiada za odbudowę naskórka. Równie ważnym składnikiem kremu jest gliceryna, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz kojący podrażnienia d-panthenol. Pamiętaj, by używać mydeł lub płynów do mycia bezzapachowych, gdyż każdy zapach to nic innego jak dodatki chemiczne, które podrażniają skórę.

 

Domowe spa dla dłoni

Obecnie część z nas sporo czasu spędza w domowym zaciszu. Jest to świetna okazja by naturalnymi sposobami zregenerować i odżywić swoje dłonie.

Domowe SPA zacznij od kąpieli dłoni. W przypadku bardzo zniszczonych i wysuszonych dłoni polecam kąpiel z siemieniem lnianym. Potrzebujemy 2 łyżki siemienia lnianego, które gotujemy w 1 litrze wody - odstawiamy do wystygnięcia. W celu nawilżenia i odżywienia skóry zastosuj zabieg z mlekiem. Kąpiel przygotuj z filiżanki ciepłego mleka wymieszanej z filiżanką naparu z rumianku. Moczymy dłonie przez 15/20 minut.

Kolejnym etapem pielęgnacji będzie domowej roboty peeling. Peeling pozwoli nam pozbyć się martwego i zrogowaciałego naskórka i przygotuje skórę do dalszych zabiegów.  Najprostszym sposobem na wykonanie domowego peelingu jest wymieszanie wybranego składnika z odrobiną oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Może to być np. cukier lub sól a nawet fusy z kawy. Do mieszanki możemy również dodać sok z cytryny, który rozjaśni skórę dłoni i odrobinę miodu, który ukoi podrażnienia.

Czas na domowej roboty maseczkę na dłonie. Przygotuj 3 łyżki ciepłej oliwy i żółtko. Nałóż papką na dłonie, owiń folią i ręcznikiem. Zmyj po 20 minutach. Oliwa dostarcza odżywczych kwasów tłuszczowych i witaminy E działającej nawilżająco i odmładzająco, żółtko zaś zawiera witaminę A i cynk, które wpływają na skórę regenerująco i ochronnie.