Co to jest odwodniona skóra i jak o nią zadbać ?

Poniedziałek 23 maja 2022 • Kinga Brzyzek

Spis treści: [ukryj]

Każda z nas marzy o idealnej skórze twarzy, która jest elastyczna i promienna. Co zrobić jednak, gdy nasza skóra zaczyna tracić swoją jędrność, zaczyna nam towarzyszyć uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia? Są to oznaki, że nasza skóra mogła stać się odwodniona i nie należy tego bagatelizować.

 

Co to znaczy, że nasza skóra jest odwodniona?

Skóra odwodniona nie zawsze idzie w parze z cerą suchą , może ona wystąpić nawet jeśli jesteśmy posiadaczami cery tłustej. Jak sama nazwa wskazuje skóra odwodniona to taka w której brakuje nam danej ilości wody. Nie jest to odrębny rodzaj cery, jest to raczej zaburzenie w, którym znalazła się nasza skóra po utraceniu wody.( 20% wody zawartej w naszym ciele zmagazynowane jest w skórze. Około 60% znajduje się w jej głębszych warstwach, a ok 13% w warstwie rogowej naskórka. ) Nasza skóra ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy oznacza to, że naskórek zbyt szybko traci nawodnienie i nie może przez dłuższy czas utrzymać wody w głębszych warstwach skóry.

 

Jak rozpoznać oznaki odwodnionej skóry?

Skóra odwodniona cechuje się przede wszystkim utratą elastyczności, przy której może wystąpić uczucie ściągnięcia. W przypadku gdy nasza skóra zawiera wystarczającą ilość wody jest ona napięta i przy naciągnięciu natychmiastowo wraca na swoje miejsce, przy skórze odwodnionej możemy zauważyć, że zajmuje to dłuższą ilość czasu. Przy takim zaburzeniu skóra jest nadwrażliwa i może występować pieczenie.

 

Główne przyczyny odwodnienia skóry:

Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy nie jest niestety jedyną z przyczyn przez, które skóra staje się odwodniona, duży wpływ na to mają także czynniki takie jak:
- nieodpowiednia pielęgnacja; kosmetyki nie dobrane do rodzaju naszej cery, które agresywnie działają na skórę
- nadmierne wystawianie skóry na promieniowanie UV
- niekorzystne warunki atmosferyczne
- odwodnienie organizmu ( zbyt mała ilość spożywanej wody w ciągu dnia, lub stosowanie leków moczopędnych )
- dieta uboga w tłuszcze
- używki ( tytoń, zbyt duża ilość kawy i herbaty)
- choroby ; choroby tarczycy, łuszczyca , cukrzyca.

 

Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym

Przy pielęgnacji skóry odwodnionej będziemy się skupiać na dwuetapowej pielęgnacji. Po pierwsze na nawilżeniu, po drugie na odbudowie płaszcza hydrolipidowego.
Idealnie sprawdzą się do tego peelingi chemiczne oparte na kwasie : migdałowym, ferulowym czy mlekowym. Kwasy te działają ujędrniająco i nawilżająco. Ponadto pobudzają syntezę kolagenu, zwiększając tym gęstość skóry. Dobrym rozwiązaniem będzie także mezoterapiamikroigłowa, która wprowadzi w głębsze warstwy skóry preparaty o działaniu nawilżającym i odżywczym.
Warto pamiętać, że skóra odwodniona wymaga regularnej pielęgnacji, dlatego warto wykonać zabieg w seriach, aby zachować skórę w dobrej kondycji i zapewnić sobie efekt nawilżenia na dłuższy czas.

 

Pielęgnacja domowa

Skóra odwodniona także potrzebuje oczyszczenia, warto jednak pamiętać, żeby robić to w delikatny sposób, unikać pocierania, oraz mocno drażniących produktów. Dobrym wyborem będą żele, lub płyny micelarne z dodatkiem kwasu hialuronowego czy gliceryny. Obowiązkowym krokiem w pielęgnacji jest używanie toniku, który przywraca naturalne pH naszej skóry. Warto regularnie aplikować sera i kremy o działaniu nawilżającym i wzmacniającym naszą barierę hydrolipidową, świetnie sprawdzą się do tego kremy z ceramidami, kolagenem i kwasem hialuronowym.

Żeby cieszyć się jędrną i nawilżoną skórą musimy pamiętać o dobrej pielęgnacji, ale także o nawadnianiu skóry od środka poprzez spożywanie odpowiedniej ilości wody ok 2 litrów dziennie.
Dobrym rozwiązaniem dla naszej skóry będzie, także unikanie silnego promieniowania UV i używanie kremu z filtrem. Warto pamiętać , że jeśli skóra jest odpowiednio nawilżona nasza twarz zachowuje dłużej młody wygląd jest napięta, promienna i dłużej wolna od zmarszczek.