Czy zabiegi kwasowe są odpowiednie dla skóry naczyniowej (Cuperose)?

Poniedziałek 3 stycznia 2022 • Katarzyna Dziurzyńska

Spis treści: [ukryj]

Oczywiście, że tak!

Osoby z cerą naczyniową często boją się korzystać z zabiegów kosmetycznych. Spowodowane jest to lękiem przed pogorszeniem stanu skóry oraz jeszcze większym rumieniem po zabiegu. Faktem jest, że skóra naczyniowa jest skłonna do zaczerwienień i podrażnienia, ale wielowymiarowe działanie kwasów kosmetycznych jest pomocne przy pielęgnacji tego typu cery.

Przy prawidłowej diagnozie kosmetologicznej nie można zapomnieć, że reaktywne i skłonne do rozszerzenia naczynia krwionośne to nie jedyne cechy badanej skóry. Teleangiektazje mogą pojawiać się na skórze suchej, dojrzałej, z przebarwieniami oraz łojotokowej. Planując odpowiednią pielęgnację domową i w salonie kosmetycznym, musimy wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby danej cery. 

Przypomnijmy te z działań kwasów, które świetnie sprawdzą się w przypadku Cuperose:

  • podnoszą poziom ceramidów, które zapobiegają wysuszeniu naskórka
  • pogrubiają warstwę żywych komórek naskórka co powoduje mniejszą widoczność naczyń. 

Jeśli teleangiektazjom towarzyszą zmiany związane ze starzeniem się, kwasy pobudzą fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny (działanie przeciwzmarszczkowe) oraz rozjaśnią przebarwienia. Istotna jest też zdolność kwasów do regulacji pracy gruczołów łojowych oraz ich właściwości antybakteryjne. Szczególnie dla osób zmagających się z chorobą skóry, która łączy objawy skóry łojotokowej oraz naczyniowej - trądzikiem różowatym. Jest to dolegliwość o nieznanej etiologii, dotykająca nawet 10% populacji.

 

Czy wszystkie kwasy nadają się do terapii skóry naczyniowej?

 
Oczywiście, że nie!

Wybierając kwasy do pielęgnacji cery naczyniowej czy z trądzikiem różowatym, musimy kierować jak najmniejszym potencjałem drażniącym kwasu. Dlatego w tym przypadku doskonale sprawdzą się polihydroksykwasy PHA (np. kwas laktobionowy). Udowodniono, że są to substancje o skuteczności kwasów AHA, jednak działające bardzo łagodnie, dobrze tolerowane nawet przez skóry bardzo wrażliwe.

Kwasem pomocnym w walce z trądzikiem różowatym jest kwas azelainowy. Ma on wybitne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, reguluje złuszczanie naskórka oraz rozjaśnia przebarwienia. Najnowsze badania wskazują na kwas tranaksemowy oraz fitowy jako skuteczne w terapii skóry naczyniowej.

 Na koniec przypomnę jeszcze o zdolności kwasów do pomocy przy aktywnym transporcie substancji aktywnych w głąb skóry. Łączenie kwasów i witaminy C (o udowodnionej skuteczności wzmacniającej naczynia krwionośne) potrafi dać naprawdę zadowalające rezultaty.